1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ayran uyku kaçırır mı?

Ayran uyku kaçırır mı?
+ - 0

Ayranın ana maddesi yoğurttur. Yoğurtta dolayısı ile ayranda da laktik asit vardır. Ayranda ki laktik asit uyku haline sebep olabilir. çünkü laktik asit sinirleri gevşetip rahatlık hissi verir. Ayran kalsiyum, demir, sodyum, magnezyum gibi birçok mineral içerir. Bu mineraller organların sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir. Bu bilgi ile ayran uyku kaçırır sorusu açığa çıkmaktadır. Peki, faydası nedir derseniz;

Ayranın Etkileri

Ayranın doyurucu özelliği de bulunmaktadır. Mide ve bağırsaklarda besin emilimini azaltarak tokluk hissi verir. Ayran her yaştaki kişinin rahatlıkla tüketebileceği besleyici sağlıklı bir içecektir. Yoğurt içerisindeki bakteriler kanser başlangıcını önleme ve tümör hücrelerinin gelişmesini engelleyebilir.

 

Ayranın bir takım zararları da olabilmektedir. Bunlardan bahsedecek olursak; Uzun yollara çıkılacağı zaman ayran uyku getirebileceği için tüketilmemelidir. Doğal yöntemlerle elde edilmeyen ayranların faydadan çok zararı bulunabilir. Bunların aşırı tüketilmesi bağırsaklardaki zararlı bakterilerin artmasına sebep olabilmektedir. Yine fazla tüketilmesi midedeki asit oranının olumsuz değişimine sebep olabilmektedir. Ayranın sağlıklı bir ortamda ve doğal yöntemlerle yapılması sağlık açısından çok önemlidir.

Yorum Yap