Ayran uyku kaçırır mı?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 4, 2019

Ayranın ana maddesi yoğurttur. Yoğurtta dolayısı ile ayranda da laktik asit vardır. Ayranda ki laktik asit uyku haline sebep olabilir. çünkü laktik asit sinirleri gevşetip rahatlık hissi verir. Ayran kalsiyum, demir, sodyum, magnezyum gibi birçok mineral içerir. Bu mineraller organların sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir. Bu bilgi ile ayran uyku kaçırır sorusu açığa çıkmaktadır. Peki, faydası nedir derseniz;

Ayranın Etkileri

Ayranın doyurucu özelliği de bulunmaktadır. Mide ve bağırsaklarda besin emilimini azaltarak tokluk hissi verir. Ayran her yaştaki kişinin rahatlıkla tüketebileceği besleyici sağlıklı bir içecektir. Yoğurt içerisindeki bakteriler kanser başlangıcını önleme ve tümör hücrelerinin gelişmesini engelleyebilir.

 

Ayranın bir takım zararları da olabilmektedir. Bunlardan bahsedecek olursak; Uzun yollara çıkılacağı zaman ayran uyku getirebileceği için tüketilmemelidir. Doğal yöntemlerle elde edilmeyen ayranların faydadan çok zararı bulunabilir. Bunların aşırı tüketilmesi bağırsaklardaki zararlı bakterilerin artmasına sebep olabilmektedir. Yine fazla tüketilmesi midedeki asit oranının olumsuz değişimine sebep olabilmektedir. Ayranın sağlıklı bir ortamda ve doğal yöntemlerle yapılması sağlık açısından çok önemlidir.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.