1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Çay uykusuzluk yapar mı?

Çay uykusuzluk yapar mı?
+ - 0

Çay Türk toplumun vazgeçilmez içeceklerindendir. Çok çay tüketenler için en sık sorulan sorulardan biriside çay uykusuzluk yapar mı sorusudur. Çay içerisinde kafein bulunduğu için uykusuzluk yapma oranı yüksektir. Çayın bileşiminde bulunan besin değeri demleme sırasında suya geçer. 2-3 dakikada 180 mililitrelik kaynamış suda demlenen çayda 30 miligram civarında kafein bulunmaktadır.

Demlenme süresi ne kadar uzun olursa kafein miktarı da o kadar artmaktadır. Bir fincan çay da 60-70 miligram potasyumun ile 0,10 miligram flor bulunur. Yapılan araştırmalarda günlük 150-200 miligram kafein alan kişilerin uyku düzeninde bozukluk olduğu gözlemlenmiştir.

Çayın Etkileri

Siyah çay antioksidan özelliği taşımaktadır. Bunun yanı sıra çayın faydaları sayılacak olursa en bilinenleri stres azaltmak, kalp sağlığını korumak, yüksek çıkan kolesterol azaltmak, kemik sağlığını iyileştirmek, ağız sağlığını iyileştirmek, uyanıklığı arttırmak, sindirim ve ishal problemini yardımcı olmak diyebiliriz.

 

Çayın faydalarını olduğunun yanı sıra çayın zararları da vardır. Zararlar çok çay tüketildiğinde ve demli içildiğinde kendisini gösterir. Bunlar uyku bozukluğu, sık idrara çıkma, demir eksikliği, hemoroid, düzensiz kalp atışı, aşırı dozda kafein alımından sonra oluşan sinirlilik, mide ekşimesi gibi zararlardır.

Yorum Yap