Vücutta et beni için hangi doktora gidilir?

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 17, 2017
sağlık

Vücutta et beni cilt yüzeyindeki katmanların hasar görmesi ve deformasyona uğraması sonucu katmanların aşırı büyümesi ile oluşan yapıya et beni denir. Et benleri çoğunluk ile kahverengi olsa da, bazen ten renginde veya kırmızı et benleri de oluşmaktadır. Et benleri vücutta durduğu sürede büyümeye devam eder ve kanser riski taşımaktadır.

Et beni melanin pigmentinin eşit şekilde dağılamaması sonucunda oluşmaktadır. Et beni oluşmasının en büyük etkenlerinden birisi şeker hastalığıdır. İnsülin direnci ve kan şekerinde oluşan farklılıklar et beni oluşmasına neden olmaktadır. Aşırı kilolu olmak da et beni çıkmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda et beni problemi irsi de olabilir. Kalıtımsal olarak ailede bir kişide var ise diğer kişilerde de çıkma olasılığı oldukça yüksektir.

Hamilelik esnasında sürekli olarak yaşanan hormonal dengesizlik durumu da et beni çıkmasına sebebiyet vermektedir. Aşırı bir şekilde terleyen ve terli kıyafetlerini uzun süre değiştirmeyen kişilerde de et beni problemi ortaya çıkmaktadır. Vücudunda et beni problemi yaşayan bir kişi hastanede muayene olmak için genel cerrahi biriminden randevu almalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.