Kahve uykusuzluk yapar mı?

Oluşturulma Tarihi: Aralık 30, 2018

Kahve keyfi her birey için ayrı bir anlam ifade etmektedir. Kimi kahve keyifi, kimi yorgunluk kahvesi ve kimi de sohbet niyeti ile kahve içer. İçilen kahve çeşitleri de Türk kahvesi, nescafe, espresso, filtre kahve gibi birçok çeşittedir. Tabi kahve içerisinde kafein bulunduğu için genelde kahve uykusuzluk yapar mı diye hep akılları kurcalamaktadır. Bu uyku kaçırma durumu kişinin bünyesine ve alışkanlığına göre değişkenlik gösterir.

Kahvenin Etkileri

Normalde kahvedeki kafein oranı yüksek olduğu için merkez sinir sistemini etkiler, uyku halini engelleyip zihni açık tutar. Ancak az miktarda içildiği zaman bu etki kısa sürer. Yalnız fazla kahve tüketildiğinde uykusuzluk yapar ve hatta derin uykuya dalmayı engellediği için uyku kalitesini de bozar. Kalp çarpıntısı yapar, kemik erimesine neden olur, yüksek tansiyona sebebiyet verir. Krema katılan kahvelerde yüksek karbonhidrat bulunur.

 

Günlük kahve tüketimi en fazla 150-225 mg olmalıdır. Bir fincan içilen Türk kahvesinde 60 mg kafein, filtre kahve 150 – 200 mg kafein, ekspresso da 100 mg kafein, 330 lt’lik tenekede 50-60 mg kafein ve enerji içeceklerinde 150-200 mg kafein bulunmaktadır. Bu sınır aşılmadığı sürece;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Zayıflama yardımcıdır.
  • Migren atağını önler.
  • Parkinson ve Alzheimer hastalığının etkisini azaltır.
  • Zihni açık tutar.
Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.