Panik atak uykusuzluk yapar mı?

Oluşturulma Tarihi: Aralık 29, 2018

Aniden gelen iç sıkıntısı, endişe, kaygı ve daralma hissine panik atak denilmektedir. Kişide görülen panik atak sayısı değişkenlik gösterir. Fakat ayda 3 seferden fazla panik atak yaşanıyor ise bu durum hastalık halini almış demektir. Panik atak normal şartlarda uyku kaçırmaz ancak uykuda gelen panik atak hastayı uykudan uyandırır ve tekrar uyuması zorlaşır. Çünkü aynı endişeleri yaşayacağını düşünmektedir.

Panik atak geçiren kişilerden görülen belirtiler arasında; yanma, çarpıntı, ellerinde soğuma, titreme ve terleme yer alır. Baş dönmesi ve hatta etrafındakiler dönüyormuş hissi gibi belirtiler görülür.

Panik atak hastalığı beyne yanlış gönderilen sinyallerden meydana gelmektedir. Gönderilen bu sinyallerden oluşan sanrıları gerçek zannetmektedir. Sıkça aynı belirtiler yaşandıkça o belirtileri gerçek gibi yaşamaktadır. Ama aslında zannedilen sanrılar gerçekte yoktur.

Panik Atak Bozukluk Nedenleri

  • Genetik ve ailesel nedenler
  • Bilişsel modeller
  • Psikodinamik teoriler
  • Gelişimsel teoriler
  • Biyolojik teoriler
  • Öğrenme kuramları

Panik atak hastalığı bu belirtilerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak panik atak tedavisi ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.