1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Testislerde ağrı için hangi doktora gidilir?

Testislerde ağrı için hangi doktora gidilir?
+ -

Testis veya halk deyimiyle yumurtalık ağrıları, enfeksiyon türlerinden travmatik yaralanmalara kadar birçok sebebe bağlı olabilir ve bazı durumlarda bu testis ağrıları acil bir tıbbi durumun habercisi olabilir. Testis ağrısı erkeklerde oldukça sorunlu bir tıbbi durumdur.  Testisler, skrotum adıyla bilinen bir deri torbasında konumlanmış yumurtaya benzeyen iki organdır. Yetişkin erkeklerde testosteron (cinsel hormon) ve sperm üretirler. Testis ağrıları akut olabilir. Bu durum, ağrı başlangıcının çok ani olduğu ve süresinin ise sınırlı olduğu anlamına gelir. Ağrıların daimi veya aralıklı olması durumu ise kronik olarak kabul edilir, kronik durum 3 ay veya çok daha uzun sürebilir. Ağrı sağ testis ve sol testis veya her iki testiste de oluşabilir.

Testis Ağrısı Neden Olur?

Testis ağrısının olası birçok nedeni bulunur. Genel olarak testi ağrısına neden olan sorunlar şunlardır;

 • Travma veya yaralanma: Testis bölgesindeki yaralanma herhangi bir egzersiz, kavga veya kaza esnasında ortaya çıkabilir.
 • Orşit: Testislerin birine veya her ikisine de enflamasyonun (iltihap) oluşabilir. Buna ise bakteriyel veya viral bir enfeksiyon sebep olur ve bu duruma orşit denilir. Orşite sebep olabilen bazı bakteriler arasında escherichia coli, streptococcus ve staphylococcus türleri bulunur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (sifiliz, bel soğukluğu ve klamidya gibi) ile ilişkili bakteriler de testislerin iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. 10 yaşın altındaki küçük çocuklarda ortaya çıkan kabakulak virüsü, kabakulak başlangıcından 4 ile 6 gün sonra ortaya çıkabilecek orşitin ortak sebepleridir. Kabakulak hastası erkeklerin 3’te 1’inde orşit gelişebilir. Belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, idrar yapma zorluğu ve testislerde şişlik bulunur.
 • Sinir hasarları, sıkışmaları veya iltihapları: Diyabetik nöropati sorunu skrotumun sinirlerine ciddi zararlar verebilir.
 • Kasık fıtığı: İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, karın duvarı fıtıkları türleri arasında en çok görülen ve kasık bölgesinde oluşan fıtık türüdür. Bağırsakların bir kısmı ile kasık yakınlarındaki mide kaslarının zayıf bir bölümü boyunca uzanır. Kasık fıtığı, idrar yaparken aşırı yanma, idrar yaparken zorlanma ve testis şişmesi gibi belirtiler gösterir.
 • Epididimit: İltihaplanma, sperm kanalına kadar sperm taşıyan çok ince tüplerin sıkı bir şekilde kıvrılmış kütlesi olan epididimde meydana gelir. Akut epididimit, 6 haftadan daha az süren şişlik, ağrı ve iltihaplanmayı içerir. Bazı durumlarda testis de etkilenir (epididimo-orşit olarak da bilinen bir durum). Kronik epididimit ise epididim, skrotum veya testislerde şişlik ve ağrı semptomları ile birlikte 6-7 haftadan uzun sürebilir.
 • Spermatosel : Testis yakınlarında bulunan bir kistteki sıvıdır.
 • Hidrosel: Bu durum testis çevresinde sıvı toplanması demektir.
 • Varikosel: Testislerin yakınında genişleyen ven grubudur. Uzmanlar henüz varikosele sebep olan etkenleri bulamamıştır. Varikosal belirtileri arasında gün boyunca testislerde giderek artan bir ağrının olması ve mide bulantısına eşlik eden kusma bulunur.
 • Testis torsiyonu: Testislerden biri veya her ikisinin bükülmesi, spermatik kordun etrafında meydana gelmektedir ve bu durum testislere kan akışının kesilmesine sebep olur. Testisin etrafındaki dokular, skrotuma gevşek bir şekilde tuttuğunda, testisin kendisi üzerinde bükülmesine izin vererek oluşmaktadır. Bu durum acil tıbbi tedavi gerektirir. Torsiyon egzersiz sırasında da ortaya çıkabilir. Belirtileri arasında mide bulantısıyla beraber kusma, idrar yaparken şiddetli ağrı, testislerde şişlik ve kızarıklıklar bulunur.
 • Böbrek taşları: Bu sorun skrotumda ve testislerde ani bir ağrıya sebep olabilir. Belirtileri arasında idrardan kan gelmesi, mide bulantısı, cinsel organda yanma ve sık sık idrara çıkma bulunur.
 • Vazektomi sonrası ağrı sendromu: Vazektomi geçiren erkekler, muhtemelen vas veya epididimdeki basınç artışı nedeniyle ciddi bir ağrı yaşayabilir.
 • Testis kanseri: Bazı zamanlarda testislerde kanser hücreleri oluşabilir. Bu kanser türü, testislerde veya alt karın bölgesinde donuk bir ağrıya neden olabilir. Bunun en belirgin semptomları arasında testislerde çok ciddi bir ağrı, testiste yumru şeklinde kitleler olması ve anormal düzeyde şişlikler bulunur.

Testislerde Ağrı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Testislerde ağrı için hangi bölüme gidileceği bazı durumlarda karıştırılabilmektedir. Testislerde ağrı gibi semptomlar için gidilecek bölüm üroloji veya eski adıyla bevliye branşıdır. Ağrı oluşmaya başladığı ilk an üroloji bölümünden randevu alınması önerilir. Bunlarla beraber belirli aralıklarla doktor kontrolü genel vücut sağlığı için önemlidir.

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Testis ağrısının tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlı olacaktır. Tedavi doktorun önereceği ilaçları kullanmak veya daha ciddi vakalarda ameliyatı içerebilir. Doktor, ağrı kesici  (ibuprofen, naproksen veya steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar), antibiyotik, antienfektif ve trisiklik antidepresanlar önerebilir. Bununla beraber testis torsiyonu veya testis kanseri gibi bazı ağır durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir.

Testis ağrısı için bazı doğal yöntemler de işe yarayabilir. Bunlar ise;

 • Sıcak Veya Soğuk Kompresler: Bu yöntemler testis ağrılarını azaltabilir. Sıcak kompres yöntemiyle genital kaslar gevşeyerek ve sakinleşerek ağrı semptomlarını azaltabilir. Soğuk kompres yöntemi ise anestezik etki meydana getirebilir. Testislerin bulunduğu bölge anestezik etkiyle beraber uyuşarak ağrılar azalabilir.
 • Masaj uygulaması: Kasık bölgesine ve ardından tüm vücuda hindistancevizi veya jojoba yağlarıyla yapılan masaj, gerginleşen kasları ve sinirleri yatıştırır. Antispazmodik (spazm çözücü) etkiye sahip olan masaj uygulaması kasık ağrılarıyla beraber kan dolaşımını da iyileştirebilir.
 • Sarımsak ve soğan tüketimi: Antibakteriyel ve antimikrobik özellikleri bilimsel araştırmalarla kanıtlanan sarımsak ve soğan kasık ağrılarını dindirebilir. Bunun için günde 2 diş sarımsak veya 1 tane soğan tüketilmesi önerilmektedir.
 • Sigaranın bırakılması: Sigara tüketimi genel sağlık sorunlarına yol açtığı gibi arterleri tıkadığı ve kan dolaşımını zayıflattığı için testis ağrılarına da sebep olabilir. Bu yüzden kısa sürede sigara tüketimi sonlandırılmalıdır.