1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Salep uyku kaçırır mı?

Salep uyku kaçırır mı?
+ - 0

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan salep sağlık için faydalı içecekler arasındadır. Kışın soğuk havalarda kimsenin reddedemeyeceği üzeri tarçınlı salep içinizi ısıtacaktır. Salep orkide ailesinin birçok türünün yumru halinde bulunan köklerinden oluşur. Yumruların dövülmesiyle ortaya çıkan tozdan salep oluşur.

Salebin Etkileri

Salep tıpta da kullanılan bir bitkidir. Süt ile hazırlandığı için güçlü bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Salep öksürüğün azalmasında da etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirip boğaz ağrısına ve göğüsün yumuşamasına iyi olur. Salep tarçınla birlikte tüketildiği zaman sağlığa faydası da artmaktadır. Tarçın kan şekerini kontrol altına alabildiği için ortaya çıkan tatlı krizlerini engeller. Bu nedenle de evde hazırlanan salep ile aç kalmadan da kilo verilebilir.

Salep uyku kaçırır mı?

Salep ve tarçın ara öğünlerde tüketilebilir. Salep uyku kaçırır mı? Hayır kaçırmaz. Salep sütle hazırlandığı ve sütte insanı rahatlattığı için salep in uykuya olumlu etkileri olabilir. Salep su ile ya da sütle pişirildiği zaman koyulaşıp yoğun bir kıvam alır ve bağırsakları adeta süngerle temizlenmiş gibi temizler. Besin kalıntılarını ve toksinleri temizler. Kabızlığa da iyi gelebilmektedir.

Yorum Yap