1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Baş dönmesi için hangi doktora gidilir?

Baş dönmesi için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Baş dönmesi diğer bir deyişle vertigo, her insanın hayatı boyunca en az bir kere başına gelmiştir. Çoğu zaman basite alınan baş dönmesi altında yatan önemli sağlık problemleri olabilir bu açıdan dikkatli olunmalıdır.

Baş Dönmesine Neden Olan Durumlar:

  • Menier Hastalığı; yapılan araştırmalara göre baş dönmesi görülen hastalarda en sık karşılaşılan hastalıktır. Menier hastalığı; kulakta çınlama, işitme kaybı, baş dönmesi, kulakta dolgunluk şikâyetleriyle seyreder.
  • Kulak kristallerinin dökülmesi; başın pozisyonuna bağlı olarak gelişen bu olgu saniyeler sürüyor. Altta yatan neden geçirilmiş kafa travmalarıdır.
  • İç kulak nezlesi; iç kulak nezlesi şiddetli bulantı, kusma, şiddetli baş dönmesi şikayetleriyle seyrediyor. Altta yatan neden 3 – 4 hafta önce geçirilmiş soğuk algınlığı olgusudur.
  • Kronik orta kulak iltihabı; orta kulağın iltihaplanması baş ve boğaz ağrısı, geniz akıntısı, baş dönmesi şikayetleriyle seyrediyor.
  • Migren, epilepsi, hipertansiyon, diyabet, aritmiler, anemi, sinir sistemi tümörleri, psikolojik nedenler kaynaklı vertigo da görülebiliyor

Baş Dönmesi Tedavisi

Vertigo tedavisinde altta yatan nedenler araştırılır ve ona yönelik tedavi uygulanır.

Baş dönmesi için hangi doktora gidilir?

Dahiliye

Yorum Yap