1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İnsanlar neden hıçkırır?


+ - 0

Hıçkırık, zaman zaman hepimizin başına gelen bir durumdur. Peki, kaçımız hıçkırığın nedenlerini merak ediyoruz? Hıçkırık neden olur? Bir rahatsızlık göstergesi midir? Hıçkırık nasıl meydana gelir? Hıçkırık zararlı mıdır? Bu yazımızda yaygın olarak görülen ama hakkında az bilgiye sahip olunan hıçkırık nedenlerini ele alacağız.

Hıçkırığın Sebebi Nedir?

Kısaca söz etmek gerekirse hıçkırık, karın boşluğumuzun üst kısmında bulunan ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olan bu kasılmanın etkisiyle gırtlak bölgesinde oluşan kapanıp açılma durumuyla hepimizin bildiği hıçkırık sesi oluşur.

Hıçkırık Kimlerde Görülür?

Hıçkırık genelde yemek yerken hava yutma sebebiyle meydana gelir. Sağlık sorunu teşkil etmeyen hıçkırıklar genelde hızlı yemek yiyenlerde, sigara kullananlarda, alkol alanlarda, aşırı kahkaha sonucunda, gıdıklanan kişilerde ve çeşitli nedenlerle hava yutanlarda gözlenir.

Hıçkırık Tehlikeli midir?

Hıçkırık sağlıklı kişilerde de görülebilen, geçici bir durumdur. Ancak uzun süren ve normalden fazla sayıda gözlenen hıçkırıklar bazı rahatsızlıkların işareti olabilir. Kimi göğüs hastalıklarında, merkezi sinir sistemi sorunlarında, bazı solunum rahatsızlıklarında ve beyin rahatsızlıklarında hıçkırık görülebilir. Uzun süreli bazı hıçkırıklar, beyin tümörü veya karaciğer gibi çeşitli organların tümörleri nedeniyle ve mide sorunları sonucunda ortaya çıkabilir. Normalden fazla görülen hıçkırık sorunlarında doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

Yorum Yap