1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Öksürükle ağızdan kan gelmesi için hangi doktora gidilir?

Öksürükle ağızdan kan gelmesi için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Öksürüğe bağlı ağızdan kan gelmesi neden olur?

İnsanlar öksürükleri genellikle basit sorunlar olarak görüp ciddiye almayabiliyorlar. Ancak öksürüğe bağlı ağızdan kan gelmesi durumu son derece ciddi ve önemli bir olaydır. Böyle bir olayın yaşanması pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu sebeple olabilecek en kısa sürede bir doktor randevusu alınarak kontroller yaptırılmalıdır.

Öksürüğe bağlı ağızdan kan gelmesiyle ilgili başlıca nedenlerden bahsetmek gerekirse; solunum yolları, akciğerler ya da kalp ve büyük damarları etkileyen birçok neden olabilmektedir. Bu durumların daha net sonuçları olarak da akciğer kanseri, tüberküloz(verem), akciğerdeki mantar enfeksiyonları, damar bozuklukları, akciğere pıhtı atması (emboli), zatürre gibi daha fazla hastalıktan bahsedilebilir. Diğer öksürük vakaları ya da belirtilerine göre önemi büyük olan bu durumla ilgili gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.

Öksürüğe bağlı ağızdan kan geldiğinde hangi doktorla görüşülmeli?

Öksürükle birlikte kan görülmesi rahatsızlığında hastanelerin göğüs cerrahi hastalıkları uzmanına danışılmalıdır. Eğer ki öksürük esnasında ağızdan gelen kan miktarı fazlaysa vakit kaybedilmeden bir hastanenin acil servisine gidilmelidir..

Yorum Yap