1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Anksiyete bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Anksiyete bozukluğu için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Anksiyete nasıl ortaya çıkar?

Hayatın olumsuzluklarından dolayı özelliklede stresin etkileriyle bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. İşte anksiyete bozukluğu hastalığı da bunlardan bir tanesidir.

Çocukluk döneminde ve gençlik çağlarında sinsice ilerleyebilen kaygı bozukluğu ilerleyen zamanların bazı dönemlerinde iyileşme ya da daha da artma gibi durumlar gösterebilmektedir. Stres faktörlerinin arttığı dönemlerde ise belirtilerin daha da kötüleştiği zamanlar geçirilebilir. Bu dönemlerde belirtiler arasında yorgunluk, gerginlik, kas ağrısı ile baş ağrısının oluşması gibi fiziksel belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaya başlamasıyla iyileşme süreci için geç kalınmaması adına mutlaka doktorla görüşülmelidir.

Anksiyete bozukluğunda hangi doktora başvurulmalıdır?

Stres ve benzeri etkenler insanların psikolojisini etkileyen ve bunun sonucunda rahatsızlıkları oluşturan durumlardır. Bu yüzden psikolojik durumu ilgilendiren konularda bir doktora başvurulmak istendiğinde psikiyatri bölümünden randevu oluşturulmalıdır. Yaşanan psikolojik durumun olumsuzluklarının boyutuna göre ilaçla ya da seans yöntemiyle çözüm oluşturulabilmektedir.

Kimi zaman fazla ciddiye alınmasa da günlük yaşantının sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için önemli faktörlerden birisidir psikoloji. Ruhsal durumun iyi olması ya da iyileştirilmesi yaşam konforunun arttırılması anlamına gelmektedir.

Yorum Yap