Gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar?

Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2017
sağlık

Gastroenteroloji, özofagus, mide, ince bağırsak, kolon ve rektum, pankreas, safra kesesi, safra kanalları ve karaciğerin normal fonksiyon ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Mide-barsak organlarının normal hareketi (fizyolojisi) ayrıntılı olarak anlaşılmasını konu alır; maddenin karın ve bağırsak yoluyla hareketi (motilite), besinlerin vücuda sindirilmesi ve emilmesi, atıkların sistemden çıkarılması ve karaciğerin bir sindirim organı olarak işlevini inceler.
Kolon polipleri ve kanser, hepatit, gastroözofageal reflü (mide ekşimesi), peptik ülser hastalığı, kolit, safra kesesi ve safra yolları hastalığı, beslenme sorunları, İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ve pankreatit gibi farklı alanların konularına da giren ortak hastalıkları ile de ilgilenir. Özünde, sindirim organlarının tüm normal aktivitesi ve hastalıkları Gastroenteroloji bilim dalının bir parçasıdır. Tedavisi ile gastroenteroloji bilim dalının ilgilendiği hastalıkları aşağıdaki şekilde gruplandırabiliriz.

Gastrointestinal Kanal Hastalıkları

Yemek borusu hastalıkları: Yemek borusunda meydana gelen her türlü kanama ve yabancı cisimlerin meydana getirdiği rahatsızlıklar gastroenteroloji uzmanlarınca tedavi edilir. Reflü, yemek borusundan kaynaklanan yutma problemleri, yemek borusuna kaçan yabancı cisimler, içilen ve yemek borusuna zarar verebilecek zararlılı madde ve yabancı cisimlerden kaynaklı meydana gelen yaralanmalar bunların arasındadır.

Mide Hastalıkları

Gastrit, ülser, mide kanamaları, gibi hastalıkların tedavisi ve mideye kaçan zararlı cisimlerin çıkarılması ile ilgilenir.

İnce Barsak Hastalıkları

İnce bağırsakta meydana gelen hastalıkların tedavisi ve teşhisi gastroenterologlar tarafından gerçekleştirilir. Yine papila vaterinin bulunduğu bölgede meydana gelen daralma, safra taşları, safra yolu kanserleri ile ilgilenen bilim dalıdır.

Kolon Hastalıkları

Ülseratif kolit, crohn hastalığı, spastik kolon, kolon kanseri gibi hastalıkların teşhisi, kolondaki kanamalara yapılacak müdahaleler bu alandaki uzmanlar tarafından yapılır ve tedavi edilir.

Anal Bölge Hastalıkları

Hemoroid ve buna bağlı kanamaların teşhis ve tedavisi, rektum kanseri teşhisleri gibi konuları kapsar.
Üstteki hastalıklar dışında karaciğer ve safra yollarında meydana gelen hepatit A, B, C, D gibi hastalıklar ve pankreas hastalıkları da gastroenteroloji bilim dalının araştırma konularına dahildir.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

3 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.