1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ayak parmak arası mantar

Ayak parmak arası mantar
+ - 0

Ayak parmak arası mantar sorunu çok yaygın olan bir cilt sorunudur. Ayak parmak arası mantarı yalnızca koşullar uygun olursa cildi enfekte eder. Örneğin mantarın, ayak parmaklarında enfekte olabilmesi için ayakkabının içi gibi nemli ve sıcak bir ortam gerekir. Bu sorun çoğunlukla ağrı, yanma, kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde derinin dökülmesine sebep olur. İnsan vücudunda en sık görülen mantar çeşitleri ayak parmaklarında oluşan mantarlardır. Ayak parmak arası mantar çeşitleri şu şekillerdedir;

  • Distal Subungal Onikomikoz
  • Proksimal Subungual Onikomikoz
  • Candida
  • Beyaz Yüzeyli Onikomikoz

Ayak Parmak Arası Mantar Neden Olur?

Bu soruna, ayaklardaki kaşıntıya ve ağrıya sebep olan mantar türü neden olur. Islak çorap giymek, uzun süre ayakkabıyı çıkarmamak, ayak parmaklarını yıkadıktan sonra nemli bırakmak ve ayak bakımı yapmamak gibi koşullar organizmaların büyümesini kolaylaştırır. Bu sıkıntılı sorun bulaşıcıdır ve enfekte olmuş bir kişiyle en ufak bir temas halinde, ortak havlu kullanımında, zemin (özellikle havuz kenarları) ve ayakkabı gibi yüzeylerle temas halinde hızlı bir şekilde yayılabilir.

Ayak Parmak Arası Mantar Nasıl Geçer?

Ayak parmak arası mantar tedavisi arasında antifungal ve antiseptik kremler veya oral ilaçlar bulunur. Bununla beraber doktor, evde tedavi uygulamaları da önerebilir. Ayak parmak arası mantara ne iyi gelir sorusu da sorulması gereken önemli bir sorudur. Bunun için ilk olarak bazı koşullara dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Eve adım atıldığı an ayaklar titiz bir şekilde yıkanmalı ve özellikle de ayak parmaklarının arası tamamen kurutulmalıdır. Ayak parmakları temiz ve kuru olmalıdır. Bununla beraber kesinlikle temiz bir havlu kullanılmalı ve bu havlu sadece kişiye özel olmalıdır.
  • Ortak kullanım alanlarında, banyoda ve özellikle de havuz gibi alanlarda yürürken su geçirmeyen terlikler tercih edilmelidir.
  • Ayakta nem olmasını önlemek için mutlaka hava alan ayakkabılar seçilmeli ve yedek ayakkabı olmalıdır. Her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir.
  • Özellikle yaz aylarında nemi uzak tutan çoraplar tercih edilmelidir.
  • Çoraplar günlük olarak değiştirilmelidir.

Ayrıca, ayak parmak arası mantar kaç günde geçer sorusu da oldukça merak edilmektedir. Önlemler alınıp, doktorun önereceği ilaçlar veya kremler titiz bir şekilde kullanılırsa çok kısa sürede enfekte olan mantar dağılır, hızlı bir şekilde iyileşme periyoduna girilir.

Tüm bunlarla beraber ayak parmak arası mantarın bitkisel tedavisi de bulunmaktadır. Bu bitkisel yöntemler arasında elma sirkesi, sarımsak ve aloa vera bulunmaktadır. Eski zamanlardan bu yana kullanılan bu yöntemler bu sorunun semptomlarını hafifletebilir ve tedaviye yardımcı olabilir.

Yorum Yap