Homa Ir Yüksekliği Nedir?

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 10, 2019

Homa Ir, insülin direncinin homeostatik model olarak değerlendirmesi anlamı taşır. Homa Ir, herhangi bir insülin direncinin varlığını ve derecesini gösterir. Bazal durumdaki glikoz ve insülin arasındaki ilişki, karaciğer ve öldürücü hücreler arasındaki bir geri besleme halkası tarafından sağlanan hepatik glukoz çıkışı ile insülin sekresyonu arasındaki dengeyi yansıtır. Bu test, matematiksel bir formülden oluşur. Örneğin 9 ile 10 saatlik bir açlıktan sonra belirlenen kan şekeriyle açlık insülin seviyesi birbirleriyle çarpılarak, 405’e bölünür ve Homa Ir denilen insülin direnci seviyesi ortaya çıkar. Ortaya çıkan sonuç 2.5’tan fazla olması kişide insülin direncinin  olduğuna işaret eder.

Homa Ir yüksekliği, genel olarak fazla kilo, hipertansiyon, polikistik over sendromu, yüksek trigliserit seviyeleri ve uyku sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber Homa Ir yüksekliği, sürekli açlık hali, odaklanmada veya konsantrasyonlarda zorlanmalar, stres, özellikle yemeklerden sonra uyuklama, çok hızlı kilo alımı ve kandaki yağlanmalarda sorunlar olarak kendini gösterebilir.

Homa Ir Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Homa Ir yüksekliği için en etkili tedavi yöntemi yaşam tarzı değişiklikleridir. Düzenli olarak yapılacak bir diyet ile beraber egzersiz yapmak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda karbonhidrat, şeker ve tuzdan uzak durulmalı ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Ayrıca D vitamini tüketiminin arttırılması gerekir ve yeşil çay, zencefil, tarçın ve omega-3 yağ asitleri bu soruna iyi gelebilir. İnsülin direnci yüksekliği iştah arttırabileceği için mutlaka hekimle iletişimde olunmalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.