1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kanlı idrar için hangi doktora gidilir?

Kanlı idrar için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Genellikle kanlı idrar yapma ile ilgili tanılarda çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Kanlı işeme bazı durumlarda gözle görülür şekilde olduğu gibi bazı durumlarda ise mikroskobik kanamalar meydana gelebilmektedir.

İdrarda kan olması böbrek boruları, mesane ve dış idrar yolundan dolayı kanama olabilir. Bunun yanı sıra bazı prostat hastalarında da idrarın kan ile karışık bir şekilde geldiği görülmektedir. Kadın ve erkekte görülebilen bu hastalık genel olarak erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Kanlı işeme belirtilerinin en çok yaşandığı rahatsızlıklar prostat ya da böbrek rahatsızlığı olan kişilerdir. Özellikle kanlı idrarın yanı sıra idrar yaparken ağrı da meydana geliyorsa uzman kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda kanlı işeme kadın doğum uzmanları tarafından tespit edilebilir. Erkeklerde ise yoğun olarak üroloji bölümü bakmaktadır. Üroloji alanında yer alan böbrekleri mesane ve prostat gibi rahatsızlıklardan dolayı kanlı işeme de bu alanda tedavi edilmektedir. Kanlı işeme ağrılı ve ağrı şiddeti artarak devam ediyorsa mutlaka doktor kontrolünden ve gerekli testlerden geçilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap