Kanlı idrar için hangi doktora gidilir?

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2017
sağlık

Genellikle kanlı idrar yapma ile ilgili tanılarda çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Kanlı işeme bazı durumlarda gözle görülür şekilde olduğu gibi bazı durumlarda ise mikroskobik kanamalar meydana gelebilmektedir.

İdrarda kan olması böbrek boruları, mesane ve dış idrar yolundan dolayı kanama olabilir. Bunun yanı sıra bazı prostat hastalarında da idrarın kan ile karışık bir şekilde geldiği görülmektedir. Kadın ve erkekte görülebilen bu hastalık genel olarak erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Kanlı işeme belirtilerinin en çok yaşandığı rahatsızlıklar prostat ya da böbrek rahatsızlığı olan kişilerdir. Özellikle kanlı idrarın yanı sıra idrar yaparken ağrı da meydana geliyorsa uzman kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda kanlı işeme kadın doğum uzmanları tarafından tespit edilebilir. Erkeklerde ise yoğun olarak üroloji bölümü bakmaktadır. Üroloji alanında yer alan böbrekleri mesane ve prostat gibi rahatsızlıklardan dolayı kanlı işeme de bu alanda tedavi edilmektedir. Kanlı işeme ağrılı ve ağrı şiddeti artarak devam ediyorsa mutlaka doktor kontrolünden ve gerekli testlerden geçilmesi gerekmektedir.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.