1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Uzun süreli kulak akıntısı için hangi doktora gidilir?


+ - 0


Kulak yapısı itibari ile kendi kendini koruyabilen bir yapıya sahiptir. Uzun süre su altında kalmak kulak içerisindeki suyun dışarıya atılması için kulakta akıntı meydana gelebilir. Daha çok kulağa su kaçma diye bilinen bu durum ciddi sağlık problemi taşımamaktadır.

 

Uzun süreli kulak akıntısı şikâyeti olan kişilerde travma ve kulak enfeksiyonu meydana gelebilir. Akıntının renksiz oluşu kişiyi başlangıçta rahatsız etmeyecektir. Fakat hem akıntı hem de ağrı meydana geliyor ise doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Kulak içerisinde yer alan sıvı kulak içine bakteri ve tozun girmesini engeller. Bunun yanı sıra aşırı kirlenmiş kulaklarda akıntı olabilmektedir.

 

Grip ve soğuk algınlığı yaşayan birçok kişide de kulak akıntısı meydana gelmektedir. Enfekte olmuş kulakta akıntı yoğun ve kanlı olabilir. Uzun süreli akıntı şikâyeti olan kişilerin tedavi olmak için öncelikle kulak burun boğaz doktoruna başvurması gerekmektedir. Akıntının nedeninin ne olduğu konusunda doktor detaylı bilgi verecektir. Kulak zarının yırtılması sonucu akıntı olabilir. Bu durum karşısında acil tedavi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Duyma eyleminin tam yerine getirilmesi için böyle bir durumda acil müdahale hastanın çok çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

 

Uzun süreli kulak akıntısı için hangi doktora gidilir?

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Yorum Yap