1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Ses kısıklığı kaç günde geçer?

Ses kısıklığı kaç günde geçer?
+ - 0

Öncelikle bilinmesi gerekir ki ses kısıklığı bir hastalık değil tamamen bir semptomdur. Yani anormal düzeydeki ses değişimlerini tanımlayan genel bir terimdir. Ses kısık olduğu zaman seste solukluk, titreklik, gerginlik olur veya ses tonunda daha farklı değişiklikler olabilir. Sesteki değişiklikler genellikle ses kutusunun ses üreten kısımları (gırtlak) olan vokal kıvrımlarla ilgili bozukluklardan kaynaklanır. Ses kısıklığının birçok sebebi vardır, ama bu nedenlerin birçoğu ciddi bir sorun teşkil etmez ve çok kısa sürede kaybolur. Ses kısıklığı 1-2 hafta arasında geçer fakat 2 haftadan daha uzun sürerse mutlaka doktora görünülmelidir. Çünkü nadir de olsa kalıcı inatçı olan ses kısıklığı gırtlak (larinks) kanserinin bir işareti olabilir. Bununla beraber sigaradan ses kısıklığı sorunu da oldukça artan bir semptomdur.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığı birçok sebepten oluşabilir. Bunlar;yüksek ses

 • Larenjit: Ses kısıklığının en fazla nedeni akut olan larenjit sorunudur. Üst solunum yollarında oluşan viral bir enfeksiyon ses tellerini şişirebilir. Ayrıca, larenjit varken konuşulursa, ses telleri zarar görebilir.
 • Kanserli olmayan vokal kord lezyonları: Polipler, nodüller ve kistler çoğunlukla ses kordlarına giden çok uzun bir travmadan sonra çok fazla, yüksek sesle veya kötü bir teknikle konuşmaktan dolayı gelişirler.
 • Kanser öncesi veya kanserli lezyonlar: Ses tellerinde olan kanser veya kanserli lezyonlar da ses kısıklığına neden olabilir.
 • Nörolojik hastalıklar veya bozukluklar: Seste kısılmalar parkinson hastalığı veya felç gibi sorunlardan sonra da ortaya çıkabilir. Spazmodik disfoni denilen nadir bir hastalık da ses kısıklığı yaratabilir.
 • Vokal kord atrofisi: Yaş ilerledikçe ses telleri incelir ve ses tonu azalır. Bu durum olağan bir durumdur.
 • Vokal kord kanaması: Bu durum acil tedavi gerektirir.
 • Sigara: Uzun süreli sigara kullanımı ses kordlarında travma yaratabilir, bu durum ses kısıklığına yol açabilir ve kronikleşebilir. Sigara ses tellerine zarar verir mi sorusu da sigara içenlerin merak ettiği bir diğer konudur. Sigara vücudun fizyolojisinde olumsuz etkiler bırakır ve ses tellerinde ciddi düzeyde deformasyon oluşturabilir.

Bebeklerde Ses Kısıklığı Kaç Günde Geçer?Bebeklerde Ses Kısıklığı

Bebeklerde ses kısıklığı çoğunlukla, üst solunum yolu enfeksiyonlarından, alerjilerden, uzun süreli ağlamadan ve soğuk algınlığından dolayı kaynaklanır. Bu sorunlar tedavi edildiği zaman kısa sürede ses kısıklığı geçecektir. Ayrıca bebeklerde ses kısıklığına ne iyi gelir sorusu da kısaca şu önerilerle cevaplandırabilir;

 • Ses kısıklığı tedavisi için anne sütü önerilir. Anne sütünün ses tellerini besleyici ve onarıcı etkisi vardır.
 • Bebeğe kesinlikle doktor önerisi olmadan bitkisel veya kimyasal ilaç tedavisi uygulanmamalıdır.
 • Bebekteki ses kısıklığı başka sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. En kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Faranjit Ses Kısıklığı Kaç Günde Geçer?

Faranjit tedavi edildiği zaman ortalama 7-10 gün içerisinde ses kısıklığı geçecektir. Özellikle doktorun önereceği ilaçlar titiz bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca faranjitten dolayı oluşan ses kısıklığı nasıl geçer sorusu da farklı şekillerde cevaplandırılabilir. Özellikle soğuk gıdalardan ve içeceklerden uzak durulmalı, tuzlu suyla gargara yapılmalı ve sıcak içecekler tüketilmelidir.

Yorum Yap