1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi Nedir?

Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi Nedir?
+ - 0

Miyokard perfüzyon sintigrafisi, kalp kası alanlarının yeterli kan akışı alamadığı alanları gösterebilir. Bu test ayrıca, nükleer stres testi olarak da adlandırılır. Bununla beraber kalp kasının ne kadar iyi pompalandığını gösterebilir. Miyokard perfüzyon sintigrafisi, tek foton emisyon bilgisayarlı tomografi, kesi olmayan en önemli tanısal kardiyak testlerden biri olmuştur. Tüm bunlarla beraber bu test kişide KAH olup olmadığını belirlemek için yapılır. KAH nedir sorusuna ise kısaca koroner arter hastalığı cevabı verilebilir.

Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi Nedir?

Miyokard perfüzyon sintigrafisi, kalbe kan akışını görmek için az miktarda radyoaktif izleyici kullanan non-invaziv (kesisiz) bir nükleer tıp görüntüleme testidir. Dinlenme ve stres sırasında kalp kasına giden kan akışındaki herhangi bir farkı saptayabilen (egzersiz stresi veya farmakolojik stres olabilir) fonksiyonel bir testtir. Kalp krizinden sonra kalbe verilen zararın derecesini değerlendirmek için de kullanılabilir. Bununla beraber arterler hakkında çıkarımlar sunar ve kalp kasına giden kan akışı da bu testle görülebilir. Bununla beraber miyokard perfüzyon sintigrafisi nasıl çekilir, teste girmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Bu test için bazı aletler gerekir. Bu aletler, radyoaktif izleyici, stresleyici ve bir gama kamerasıdır.  Doktor,  göğüs, kol ve bacaklara küçük metal diskler (elektrotlar) yerleştirir. Disklerde, elektrokardiyogramı (EKG) kaydetmek için bir makineye bağlanan teller bulunur. EKG, test sırasında kalp atışını izler.

Planlanan test farmakolojik eforu içeriyorsa, hastalardan randevudan bir veya iki gün önce kafein içeren bazı ilaç veya içecekleri kesmeleri istenecektir. Eforlu miyokard perfüzyon sintigrafisi, kalbin daha sıkı çalışması için yapılır.  Şayet hasta eforlu miyokard perfüsyon sigrafisi için uygun değilse farmakolojik efor uygulanır. Bunun için yaygın olarak kalbin daha hızlı çalışmasını ve atmasını sağlayan ilaçlar kullanılır.  Stresör ilaçlar hastaya verildikten sonra, radyoaktif izleyici enjekte edilir ve hastanın tarayıcıda yatması istenecektir. Tarama yapılırken hastaların genellikle kollarını başlarının üzerine koymaları ve hareketsiz uzanması gerekir.

Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi Ne Kadar Sürer?

Miyokard perfüzyon sintigrafisi ortalama 30 dakika kadar sürebilir. Bu süre hastane veya kliniğe göre değişiklikler gösterebilir.

Yorum Yap