Ağız kuruluğu için hangi doktora gidilir?

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2017

Ağız kuruluğu tükürük salgısının yetersiz kalması ve ağız içinin nemsiz kalmasından kaynaklı olmaktadır. Tıptaki terimi ise kserostomia olarak bilinmektedir. Tükürük ağız içinde nemliliği sağladığı gibi sindirim, diş çürüklerinin önlenmesi, ağız içi oluşabilecek enfeksiyonlar ve yutma eyleminin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Ağız kuruluğu başlayan kişilerde genellikle buna sebep olan diğer faktörler bulunmaktadır. Tansiyon, şeker hastalığı, ağız içi enfeksiyonları, ağrı kesici ve burun açıcılar buna sebep olabilmektedir. Tükürük salgısı hormonlarla alakalı olduğundan menopoz dönemindeki kadınlarda da ağız içi kuruluğu meydana gelmektedir.

Bu durum karşısında su ve şekersiz içeceklerin tüketimi arttırılması gerekir. Kronik herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse sulu gıdaların alımını arttırmak ve C vitamini takviyesi alınması kuruluğun giderilmesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra devam eden ağız kuruluğunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Ağız kuruluğunda başlangıçta bir diş hekimine gidilerek tedaviye başlanabilir. Geçici bir durum ise diş hekimliğinin verdiği ilaçlar kullanılabilir. Uzun süre ağız kuruluğu yaşayan kişilerde ise hastalık tanısı koyulması için dahiliye alanının gerekli testleri yapması gerekebilir. Özellikle tansiyon ve şeker hastalığından kaynaklı ise dahiliye bölümünde testlerin yapılarak tedaviye başlanması gerekir.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.