1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ayak Baş Parmak Uyuşması

Ayak Baş Parmak Uyuşması
+ - 0

Ayak baş parmak uyuşması, parmak uçlarındaki duyumlar etkilendiğinde veya hasar oluştuğunda ortaya çıkan sorunlu bir semptomdur. Baş ayak parmağı uyuşmasında genellikle karıncalanma ve hissizlik oluşur. Bu durum, yürümeyi ciddi anlamda zorlaştırabilir ve hatta ağrı bile verebilir. Ayak uyuşması ile ayak karıncalanması geçici veya kronik bir semptom olabilir. Kronik ayak uyuşması yürüme yeteneğini bile etkileyebilir ve bu durum da farkında olunmadan yaralanmalara sebebiyet verebilir. Ayak parmağı uyuşukluğu ciddi bir endişe kaynağı olabilir, fakat nadir durumlarda acil durum olarak kabul edilebilir.

Ayak Baş Parmak Uyuşması Neden Olur?

Ayak baş parmak uyuşması, herhangi bir sinirin yaralanması, sıkışması veya tahrişinin bir sonucudur. Ayak, ayağa kan akışı ve his vermek için bacakta çeşitli yönlerde bulunan birçok farklı sinir ve küçük kan damarlarından oluşur. Bu nedenle, ayak baş parmak uyuşmasıyla sonuçlanan nedenler çeşitlidir ve genel olarak şunlardan oluşur;

  • Metabolik Sorunlar: Vücudun günlük kullandığı süreçlerdeki işlev bozukluğu arasında bulunan diyabet, hem sinirlerin çalışma şeklini hem de kan damarlarının çapını etkileyebilir. Bu durum, vücudun periferik parçalarında, özellikle sol ayak baş parmak ve ellerde uyuşmaya neden olur (bu duruma periferik nöropati de denir)
  • Dolaşım: Kan damarlarının daralmasına neden olan durumlar, uzuvlara kan akışını azaltabilir ve sansasyonda kayıplara neden olabilir. Ayak parmakları bilhassa hassastır. Kan damarlarında plak birikmesi daralmaya neden olabilir. Bu sürece ise ateroskleroz denir.
  • Toksinler: Sinirlere zarar veren toksinler arasında kurşun gibi ağır metaller ve alkol gibi maddeler bulunur. Her ikisine de çok fazla maruz kalmak özellikle sağ ayak baş parmak ve el parmaklarında uyuşukluğa neden olan sinir hasarına neden olabilir.
  • Vitamin dengesizliği: E vitamini ve B12 gibi sağlıklı sinir fonksiyonları için gerekli olan bazı vitaminler vardır. Zaman içinde bu vitaminlerdeki eksiklikler sinir hasarı ve yaralanmaya neden olabilir. Tersine, çok fazla B6 vitaminine maruz kalmak, ayak baş parmağı ve ellerde uyuşukluğa neden olabilir.
  • Travma: Ayağın veya bacağın ezildiği veya hasar gördüğü herhangi bir durum uyuşma ve sinir ağrısı ile sonuçlanacaktır. Bununla birlikte, travmanın her zaman ciddi olması gerekmez. Çok dar olan ayakkabılar kadar basit olan koşullar da travmaya neden olabilir.
  • Otoimmün: Vücudun kendine saldırmasına neden olan birçok enflamatuar hastalık, sinirleri de etkileyebilir ve uyuşuklukla sonuçlanan yaralanmalara neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar: Lyme hastalığı gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve zona gibi çoklu viral enfeksiyonlar, iltihaplanmaya ve ayak uyuşmasıyla sonuçlanan sinir yaralanmasına neden olabilir.

Ayak baş parmak uyuşması nasıl geçer diye merak eden hastalar ilk olarak doktora görünmelidir. Çünkü altta yatan nedenler bilinmezse uyuşma veya karıncalanma kronikleşebilir.

ayak baş parmağında uyuşma

Sol Ayak Baş Parmak Uyuşması İçin Hangi Bölüm Bakar?

Sol ayak baş parmak uyuşması için hangi bölüm bakar sorusuna birkaç farklı yanıt verilebilir. İlk olarak aile hekimine görünmek uygun olacaktır. Gerekli tahliller yapıldıktan sonra altta yatan nedenler bulunarak hasta, tedavi edilebilir. Bunun haricinde altta yatan nedenlere göre nöroloji, fizik tedavi, beyin cerrahisi bölümleri de sol ayak baş parmak uyuşması için görünebilecek bölümlerdir.

Yorum Yap