Alkol uykusuzluk yapar mı?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 6, 2019

Alkol insan sağlığı için genel olarak sakıncalı bir içecektir. Yasal olarak alkol tüketimine izin veriliyor olsa da doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Birçok birey alkollü içecek tüketerek uykusuzluk sorunlarına çözüm bulduklarını zannetmektedir. Hâlbuki alkol içmek kişilerin uyukusunu getirmez de uykusunu da kaçırmaz. Alkollü içecek içen kişiler bir süre sonra alkolün verdiği etki ile sızıp kalmaktadır.

Sızılarak uyunan uyku insanların kaliteli uyudukları uyku sınıfına girmez. Sabaha kadar sızmış vaziyette uyuyan kişi uyandığında yine uykulu bir halde günlerini tamamlarlar. Alkolün zararları bilinse de yine de tüketilmektedir.

Alkolün Zararları

Alkol tüketen kişiler en büyük hasarı beyinlerine verir. Kişinin hareket etme becerilerini, sağlıklı karar verme hislerini yok eder. Kanser olma riskini artırır. Sinir sistemini zayıflatır. Uyku düzenini bozar, kalp hastalıklarına zemin hazırlar, vücudun fazla su kaybetmesine neden olur. Alkol sonrası baş ağrısı ve yorgunluk verir. Yaralanmalarda iyileşme süresini uzatır. Kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde iktidarsızlık durumlarına yola açar.

Alkol farklı bileşenlerin birleşimi oluşan zararlı kimyasal bir sıvıdır. İçkilere konulan etanol alkoldür. Sadece içki türüne göre belirli yüzdelilerde kullanılmaktadır. Bu sebeple sağlık açısından alkolün faydası bulunmamaktadır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.