1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Tiroid nodülü nefes darlığı yapar mı?

Tiroid nodülü nefes darlığı yapar mı?
+ - 0

Tiroid nodülleri genellikle bir doktor tarafından boynun rutin muayenesinde veya başka nedenlerle elde edilen X-ışını çalışmalarında bulunur. Tiroid bezinin kenarında oluşan tiroid nodülleri bazen boğazda bir yumru gibi görülebilir.

Tiroid Nodülü Nedir?

Nodüller çoğunlukla, normal bir tiroid bezinin iç kısmında ortaya çıkan topaklardır. Her ne kadar tiroid nodüllerinin büyük çoğunluğu iyi huylu (kanserli olmayan) olsa da, az miktarda nodül, tiroid kanseri riski içerebilir. En erken aşamada tiroid kanserini teşhis etmek ve tedavi etmek için, çoğu nodül bazı değerlendirme türlerine ihtiyaç duyar. Bununla beraber tiroid nodülleri neden büyür konusu da birçok şekilde incelenebilir. Örneğin iyot eksikliği, iltihaplar, enfeksiyonlar, hashimoto tiroiditi (bir hastalık türü) ve kanser nodül büyümesine neden olabilir.

Tiroid Nodülü Belirtileri

Çoğu nodül, herhangi bir semptoma neden olmaz. Genellikle, rutin bir fizik muayene sırasında veya tamamen alakasız nedenlerle yapılan BT taramaları veya boyun ultrasonu gibi görüntüleme testlerinde tiroid nodülleri tesadüfen keşfedilir.  Anormal tiroid fonksiyon testleri zaman zaman tiroid nodülünün bulunmasının nedeni olabilir.  Nodüller, hipertiroidizme yol açan fazla miktarda tiroid hormonu üretebilir. Tiroid hormonu ağrı yapar mı sorusu da sıklıkla merak edilen bir konudur. Bu sorun çoğunlukla ağrı yapmaz. Nadiren, tiroid nodülü olan hastalar boyun, çene veya kulakta ağrıdan şikâyetçi olabilir. Bir nodül, yemek borusunu sıkıştıracak kadar büyükse, nefes almada ve yutmada sorun oluşturabilir. Bununla beraber bu sorun çok nadiren boğaz ağrısı ve tahriş hissine neden olabilir. Nodül hızlı bir şekilde büyürse tiroid nodülü ameliyatı düşünülebilir. Ayrıca nodül küçülür mü sorusu da merak edilenler arasında. Nodül kendiliğinden küçülmez ama ilaçlar ile kontrol altında tutulabilir.

Tiroid Nodülü Nefes Darlığı Yapar Mı?

Nefes darlığı tiroid nodülü büyüklüğü ve türüne bağlıdır. Nodül büyükse muhtemelen nefes darlığı gelişebilir.  Bununla beraber anne olmak isteyenlerin merak ettiği tiroid nodülü olan hamile kalabilir mi konusu da oldukça önem arz ediyor. Nodülleri bazı durumlarda hormon salgılarken, bazen hiç hormon salgılamazlar. Genel olarak nodül, gebeliğe engel olmasa da yine de doktor muayenesi ve önerisi şarttır.

Yorum Yap