1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hareketsiz yaşamın sağlığa etkileri

Hareketsiz yaşamın sağlığa etkileri
+ - 0

Hareketsiz yaşamın çok zararlı olduğunu söyleyen uzman görüşlerini hepimiz duymuş olsak bile, birçoğumuz bu uyarıları bir kenara bakıp sağlığımızı hiçe sayabiliyoruz. Televizyon ve bilgisayar başında geçen zamanlar, hareketsiz işler, düzenli yürüyüşleri ihmal gibi yaşam alışkanlıkları nedeniyle sağlığımız ciddi oranda zarar görebiliyor. Aslında insan bedeninin uzun süre hareketsiz kalmaya uygun olmayan bir yapısı olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bu nedenle bedenimize gerekli hareket imkanını sunmalı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olmalıyız. Peki, hareketsiz yaşam insanı nasıl etkiler? Gelelim başlıca hareketsiz yaşamın zararlarına:

  • Hareketsiz yaşam, özellikle kadınlarda varis oluşumuna neden olabilir. Varis, dolaşım bozukluğu kaynaklı bir rahatsızlıktır. Erkeklerde de hareketsiz yaşam dolaşım sorununa bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Hareketsiz yaşam dolaşım sistemimizi olduğu kadar, solunum sistemimizi de olumsuz yönde etkiler. Yaşam kalitemizi düşüren hareketsizlik ve solunum sorunları çeşitli rahatsızlıklara, özellikle kalp sorunlarına neden olabilir.
  • Düzenli yürüyüşler başta olmak üzere çeşitli egzersizlerden uzak duranlarda sindirim sorunları ortaya çıkar. Kilo sorunlarının oluşmasında hareketsizliğin büyük payı vardır.
  • Bazı kanser türleri ve şeker hastalığı, hareketsiz yaşamın kötü sonuçlarındandır.
  • Sağlıklı bir şekilde yürümek ve hareket etmek kasların sağlıklı kalmasını sağlarken, bir yandan deşarj olmamızı sağlarlar. Hareketsizlik depresif ruh hallerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hem ruhi hem de fiziki enerji boşalımı için hareket şarttır.
  • Aşırı kilo sahibi olanların, şeker hastalarının ve kalp sorunları olanların doktor kontrolünde egzersizlere başlamalarında yarar vardır.

Yorum Yap