Uçuk hastalığına hangi bölüm bakar?

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 16, 2017


Genellik ile ağız ve çevresinin iç kısmında su toplamış kabarcık biçiminde oluşan yapıya uçuk denir. Nadiren ağız içerisinde çıksa da uçuk çoğunluk ile ağız çevresinde görülmektedir. Ağız içerisinde oluşan uçuk çoğunluk ile damak tavanı gibi hareketsiz olan kısımda oluşur. Uçuk rahatsızlığı bulaşıcıdır. Uçuk hastalığına virüsler sebep olmaktadır.

Uçuk virüsü vücuda girer ve enfeksiyon oluşturduktan sonra sinir düğüm kısmına yerleşir ve herhangi bir hastalık durumunda vücudun zayıf düşmesi ile çoğalmaya başlar ve uçuk oluşur. Uçuk aşırı stres, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk halinde de çıkabilmektedir. Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları da uçuk çıkmasına neden olabilmektedir. Çeşitli enfeksiyonlar, adet dönemi ve hamilelik gibi zamanlarda da uçuk virüsü aktif hale geçebilir.

Uçuk çıkmadan önce kendisini hissettirir. İlk olarak uçuk çıkacak olan kısımda yanma, karıncalanma, kaşınma, sızlama ortaya çıkar. Ardından uçuk çıkacak olan kısım kızarmaya ve şişmeye başlar. Daha sonra da içi sıvı dolu bir kabarcık ortaya çıkar. Uçuk problemi yaşayan kişiler hastanenin dermatoloji bölümünden randevu alarak muayene olmalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.