1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Göğüs cerrahi hangi hastalıklara bakar?

Göğüs cerrahi hangi hastalıklara bakar?
+ - 0

Göğüs kafesinin tam içinde yer alan akciğerler ve göğüs duvarında hissedilen ağrılar ile diyafram rahatsızlıkları göğüs cerrahi bölümü uzmanlarının tedavi edebileceği rahatsızlık türleridir. Doğumsal olarak meydana gelen ya da doğuştan sonra oluşan gerek göğüs kafesi, gerekse göğüs kafesi içindeki organlara etki eden tüm sağlık sorunlarının tanısı ve tedavisi göğüs cerrahisi bölümü kapsamında yer alır.

Hastalığı İle İlgili Olmayan Bölümlere Başvurmak Zaman Kaybı Yaratır

Herhangi bir rahatsızlık durumunda tedavi amaçlı hastaneye müracaat edileceği zaman hemen herkesin yaşadığı sorunlardan bir tanesi yaşadığı rahatsızlığa hangi bölüm uzmanının ilgilenmesi gerektiği ya da hangi bölüme müracaat edeceğini bilememesidir. Rahatsızlığı ile alakası olmayan bölümlere tedavi için giriş sağlayan hastalar hem boşa zaman kaybederler hem de girdikleri yanlış bölüm doktor ve hastalarının zamanlarını harcamış olurlar. Bu sebeple hastaneye gitmeden önce hasta şikayetleri doğrultusunda hangi hastalık bölümüne başvuracağı yönünde araştırma yapmalı ya da gittikleri hastanenin müracaat servisine danışarak rahatsızlığını özetle y-tanımlayarak hangi bölüme gitmesi gerektiği yönünde yönlendirme almalıdır.

Göğüs Cerrahi Bölümüne Hangi Hastalar Başvurabilir

Göğüs Cerrahi bölümünün İlgilendiği hastalık grubunu şu şekilde sıralamak mümkündür.
Kaburgasında kırılmalar olanlar, göğüs kısmında ağrı ve sıkıntı yaşayanlar, nefes almakta güçlük yaşayanlar ve nefes alındığı anlarda hırıltılı sesleri duyanlar, nefes darlığı yaşayanlar, zatürre hastaları, Pnömoni hastaları, Tüberküloz hastaları, öksürük eşliğinde ağzından kan gelen hastalar, yoğun kıvamlı balgam çıkaran kişiler, düşme ya da göğüs kısmına alınan darbe sonucu göğsünde ağrı yaşayanlar, göğüs içerisinde sıvı toplanması görünenler, göğüs duvarında şekil bozukluğu olan kişiler, göğüs içi maligniteler olanlar, Akciğer apsesi durumlarında, diyafram rahatsızlığı olan kişiler, göğüs duvarı tümörü olan kişiler ve soluk borusu rahatsızlığı yaşayanlar göğüs cerrahi bölümü uzmanlarına başvurarak şikayetleri ile ilgili tedavi isteminde bulunabilirler.

Yorum Yap