1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kalp damar cerrahi hangi hastalıklara bakar?

Kalp damar cerrahi hangi hastalıklara bakar?
+ - 0

Kalp vücuda temiz kan dağıtan ve vücuttan kirli kanı tekrar toplayan adeta bir pompa vazifesi gören organdır. Kalbin kanı vücuda dağıtması ve vücuttan toplaması damarlar sayesinde yapılır. Sağlıklı kişilerde düzenli işler. Kalp ve damarların düzenli işleyişinde oluşan aksamalar kalp damar cerrahisi doktorlarının uzmanlık alanına girer.

Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri

Ciddiye alınması gereken kalp damar hastalıkları ölümle sonuçlanabilen yaşamsal öneme sahip hastalıklardandır. Bu hastalık kişilerde daha çok göğüste batma ve sıkışma, gaz sorunu, çarpıntı, yorgunluk hissi, nefes alıp vermede zorluk çekme gibi belirtilerle kendini gösterir. Genetik nedenler de bu hastalığın tetikleyicisi olabilir. Dengesiz ve düzensiz beslenmelerin artması, obezitenin artması ve yaygınlaşması, sigara ve alkol kullanımlarının artması, çevre kirliliği gibi çevreye bağlı çevresel faktörler, yoğun stres gibi etkenlerle kalp ve damar hastalıkları, toplumlarda yaygınlaşmaya ve önemli bir sağlık sorunu halini almaya başlamıştır.

Hangi Hastalıklar Kalp Damar Cerrahi Girer?

Kalp damar cerrahisinin;

  • Göğüs ağrısı (buna bağlı sol kolda ağrı)
  • Çarpıntı
  • Kalp
  • Damar
  • Damar sertliği
  • Bacak damarlarında siyahlaşma
  • Ayaklarda morarma
  • Bacaklarda ağrı
  • İlgilendiği sağlık problemleridir. Kalp damar cerrahisi bölümüne bu hastalıklardan biri veya birkaçı yaşanırken gitmek gerekir.

Kalp Damar Cerrahisi nedir?

Cerrahi operasyonları kapsayan kalp damar cerrahisi, vücuttaki kalp ve dört ana damarda oluşan sorunların, kalp cerrahları ile tarafından giderilmesidir. Kalp damar cerrahisi alanına, genellikle akut romatizmal ateş, endokardit gibi nedenlerden kaynaklanan konjenital kalp hastalıkları, kalp krizi, kalp kapakçığı hastalıkları ilgili ameliyatlarının yapılması ve bu hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan cerrahi operasyonlar girer. Kalp nakilleri yapılması da kalp damar cerrahisi alanında yer alır.
Kalp damar hastalıklarının teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önem taşır. Hastalığın tedavisinde gerçekleştiren ameliyatlar hayati önem taşıdığı için, ameliyatlar uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Yorum Yap