Psikiyatri hangi hastalıklara bakar?

Oluşturulma Tarihi: Haziran 25, 2017

Psikiyatri ile psikoloji bölümü en sık karıştırılan bölümler arasında yer almaktadır. Bu nedenle psikologların ve psikiyatri bölümlerinin iyi bilinmesi gerekiyor.
Toplumda yanlış bilinen gerçeklerden biri de psikiyatristlerin ağır hastalara ilaç tedavisi uygulaması ile ilgilidir. Bu nedenle psikiyatri bölümünde olan hastalar için daha çok ağır hasta ifadesinde de bulunabiliyor. Oysa psikolojik sorunu olduğu düşünülen kişiler bu durumda ağır hasta olmadığından dolayı psikiyatriste gitmesine gerek olmadığı düşüncesi içerisine girebiliyor. Bu nedenle psikoloji ve psikiyatri bölümleri arasındaki farkı anlatırken birini daha ağır hastaları tedavi edeceği yönünde ifade etmek oldukça yanlış bir davranış olacaktır.

 

Psikiyatri bölümü hangi eahatsızlıklar ile ilgilenir?

 

Psikiyatri pek çok rahatsızlık ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Özellikle depresyon gibi çağın en önemli hastalıklarından biri olan sorunlar üzerinde psikiyatri bölümü özenle durmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerde meydana gelen sosyalleşme sorunları gibi durumlarda da psikiyatri bölümünden destek alınabilmektedir. Psikiyatri bölümü uykusuzluk ya da huzursuzluk gibi insanı sürekli rahatsız eden durumlar ile de yakından ilgilenmektedir.

Psikiyatri bölümüne giden hastalar sosyal fobiler içinde başvurabilmektedir. Yine psikiyatri bölümünde alkol ve madde bağımlılığı gibi kişileri fiziksel ve ruhsal olarak etkileyen durumlar üzerinde de durulmaktadır. Psikiyatri bölümünde bipolar bozukluklar için de çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Panik atak ya da şizofreni gibi kişilerin hayatını ciddi oranda etkileyen rahatsızlıklar da yine psikiyatri bölümüne bağlıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.