1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Enerji içeceği uyku kaçırır mı?

Enerji içeceği uyku kaçırır mı?
+ - 0

Enerji içeceği tüketimi gün geçtikçe artmakta ve hemen hemen her yaştaki kişilerin tükettiği içecekler arasında yer alabilmektedir. Enerji içecekleri kafein, guarana, taurin ve bazı amino asitlerden zengin olan uyarıcı maddeler içermektedir. Özellikle gençler kendilerini enerjik hissedebilmek için kullanmaya başlamıştır.

Enerji içecekleri uyanık kalmayı sağladığı için ders çalışırken de kullanılabilmektedir. Aynı etkiyi sürekli elde etmek için fazla tüketildiği zaman bağımlılık yapabilmekte ve vücuda bazı zararlar verebilmektedir.

Enerji içeceğinin etkileri

Enerji içeceği uyku kaçırır mı? Yan etkileri nelerdir? Diyenler çoğunluktadır. Emzikliler, gebeler, çocuklar, yaşlılar, kalp ve şeker hastaları kesinlikle kullanmamalıdır. Bol miktarda kafein içerdiği için vücuttan aşırı sıvı kaybına neden olabilir ve yorgunluk hissi verir. Gün içerisinde yetişkin bir kişi en çok 400 mg kafein alabilir. Çay ve kahve içerek de kafein almış oluruz.

Enerji içecekleri ağır egzersiz hareketleri öncesinde, sırasında ve sonrasında kesinlikle tüketilmemelidir. Şeker oranı %10‘dan fazla olduğu ve kafein içerdiği için sıvı kaybına sebep olabilmektedir. Enerji içeceğini içerek sıvı alındığı düşünüldüğü için su da içilmezse sonucu ölüme kadar gidebilmektedir.

Yorum Yap