1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir?


+ - 0


Boğaz ağrısı sıkça karşılaşılan ağrılardan biridir. Enfeksiyon ya da grip kaynaklı olan boğaz ağrıları antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Boğaz ağrılarının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Genel olarak enfeksiyon ağırlıklı olsa da alerjik rinit, sinüzit, reflü, akciğer enfeksiyonu, bademcik şişmesi ve tümör gibi rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Ateş ve kusma belirtiler arasında yer alabilir.

 

Grip ya da soğuk algınlığı dışında boğaz ağrısının kronikleşmesi önemli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Uzun süren boğaz ağrılarında genel olarak kurulukta söz konusu olmaktadır. Yutkunmada zorluk, boyun bölgesinde şişen lenf düğümleri, ses kısıklığı ve tükürük salgısında kan olması boğaz ağrısını tetikler. Bu durum daha uzun süre devam edildiğinde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Boğaz ağrısı ile ilgili öncelikle kulak burun boğaz alanına başvurulması gerekir. Bazı boğaz ağrıların kulak kaynaklı sorunlarda meydana gelebilmektedir. Kulak burun boğaz doktoru tarafından tedavi edilemeyen hastaların dahiliye bölümüne yönlendirilme yapılır. Kulak burun boğaz doktorunun boğaz ağrısı ile ilgili tedaviyi yapmasından sonra devam eden ağrılar ve belirtilerin ortadan kaldırılması için detaylı taramaya ihtiyaç duyulabilmektedir.

Yorum Yap