1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sivilce için hangi doktora gidilir?

Sivilce için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Sivilce özellikle ergenlik döneminde kız ya da erkek çocuklarında sıkça görülen rahatsızlıklardan biridir. Görünüm olarak kişiyi rahatsız ettiği için sivilceleri tedavi edici yöntemler denenmektedir.

 

Beslenme alışkanlıkları, stres, düzensiz cilt bakımı, kullanılan ilaçlar ve biyolojik yapı kaynaklı olarak sivilceler ortaya çıkabilir. Yüz, sırt ve göğüs bölümünde oluşan sivilceler genellikle biyolojik kaynaklı olabilmektedir. Yetişme çağında olan kişilerde sıkça rastlanılan sivilceler ilerleyen dönemlerde azalabilir. Fakat özellikle ileri ki yaşlarda meydana gelen sivilceler birçok hastalığı habercisi olabilir. Sivilce nedenler arasında en çok bilinen sebep stres kaynaklı olmasıdır. Bazı durumlarda iç organların işlevini yerine getirememesinden kaynaklı sivilceler oluşabilir. Öncelikle cilt yüzeyinde beliren ve ergenlik dönemindeki sivilceler için hastanelerin cildiye bölümü bu konuda yardımcı olacaktır.

 

Cildiye(Dermatoloji) bölümü gereken tedaviyi yapmasına rağmen tedaviye cevap alınamıyor ise içten gelen bir sorundan dolayı kaynaklanacağından dahiliye bölümünden randevu alınarak çeşitli testlerin yapılması istenebilir. Test sonuçlarına göre hastanın hangi bölüme geçmesi gerektiği ve tedavisi belirlenecektir. Kronik hastalığından dolayı sivilce sorunu olan kişiler hem cildiye hem de dahiliyeye başvurmak zorundadırlar.

Yorum Yap