1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Mide rahatsızlıkları nefes darlığı yapar mı?

Mide rahatsızlıkları nefes darlığı yapar mı?
+ - 0

Mide, yemek borusu ve ince bağırsaklar arasındaki önemli bir organdır. Protein sindiriminin başladığı yerdir. Midenin 3 görevi bulunur. Bunlar;

  • Yenilen gıdaları depolar.
  • Yiyecekleri mide asitleriyle karıştırır.
  • Karışımı ince bağırsağa gönderir.mide rahatsızlığı nefes darlığı yapar mı

Çoğu insan, mide ile ilgili bir anda gelişebilen rahatsızlıklar yaşayabilir. Hazımsızlık ve mide ekşimesi sorunları en sık rastlanan mide rahatsızlıklarıdır.  Mide rahatsızlıklarının birçoğu, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve diyetler ile tedavi edilebilir.  Peptik ülser, gastrit veya reflü gibi diğer problemler için tıbbi müdahale gerekebilir.

Mide Rahatsızlıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide rahatsızlığı yaşayan kişiler ilk olarak mide rahatsızlığı doktoru olarak da bilinen iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanına başvurabilirler. Her iki uzmanlık da, ilk etapta rahatsızlığın ayırıcı tanısı ile değerlendirme yapacaktır. Hastanın anamnezi alınarak fiziki muayenesi yapılır ve bu sonuca göre hasta, belirli tanı metotlarına yönlendirilebilir. Bununla beraber bazı mide rahatsızlıkları stres, kaygı, sinir ve depresyondan kaynaklanabilir. Psikolojik mide rahatsızlıkları için psikiyatriye de başvurulabilir.

Mide Rahatsızlıkları Nefes Darlığı Yapar Mı?

Mide rahatsızlıkları tedavi edilmediği sürece risk taşıyabilir. Bazı mide rahatsızlıkları doğrudan farklı organları da etkileyerek ciddi semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar arasında ağrı, halsizlik, bulantı ve anorektal sorunlar bulunur. Tüm bunlarla beraber mide rahatsızlıkları akciğer veya solunum yollarına etki ederse nefes darlığı sorunu ortaya çıkabilir. Bunun için en kısa zamanda tedavi olmak gerekir.

Yorum Yap