1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Akne için hangi doktora gidilir?

Akne için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Oldukça sık rastlanan bir tür cilt hastalığı olarak kabul edilen akne yüzde, sırtta veya vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen deri problemidir. Ciltte tıkanan derinin yağlı bezleri düzensizleşerek aknelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Aknenin kesin olarak nedenleri bilinmese de, birkaç faktörün sonucunda oluştuğu söylenmektedir.

Cilt üzerinde meydana gelen aknelerin gerçek olup olmadığını dermatologlar ve cilt hastalıkları uzmanları teşhis edebilmektedir. Bazen aknelerin görünümüne sahip farklı deri hastalıkları da insanları yanıltabilmektedir. Doğru teşhis ve tedavi için hastanelerin cildiye bölümlerinden randevu alınarak, muayene olunmalıdır. Muayene sonrasında doktorunuzun koyacağı teşhis sonrasında bir tedavi uygulamasına başlanacaktır. Tedavi, aknenin çeşidine göre yapılmaktadır.

Aknelere yönelik uygulanan tedavilerde çoğunlukla hastalara krem, jel, losyon ya da antibiyotik içerikli ilaçlar verilmektedir. Uygulanacak olan tedavi yöntemi aknelerin şiddeti ve çeşidi doğrultusunda belirlenmektedir. Tedavinin etkili olabilmesi açından doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Aknelerinizden kurtulmak istiyorsanız, gerekli olan akne tedavisini alabilmek için hastanelerin cildiye bölümünden randevu alabilirsiniz. Dermatoloji olarak da geçen cildiyeden randevu alırsanız, hızlı bir şekilde muayene olarak tedavi görebilirsiniz.

Yorum Yap