1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Alkol bağımlılığı için hangi doktora gidilir?

Alkol bağımlılığı için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Alkolün birçok çeşidi bulunmaktadır. Alkolün etinol türü içki olarak tüketilir. Alkolün sebep olduğu hastalıkların sayısı oldukça fazladır. Beden ve ruh sağlığı açısından oldukça zarar verici olan alkol ileri yaşlarda kişinin farklı rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Alkol vücuda alındığında mide yüzeyi tarafından hücrelere ulaştırılır. Bağırsaklardan kana karışarak karaciğere ulaşır. Karaciğerin görevi alınan yağ asitlerini enerjiye dönüştürmektir. Fakat alkol alımı olduğunda bu durum karaciğerin yağlanmasına sebep olmaktadır. Yağ asitlerini enerjiye dönüştüremeyen karaciğer bu yağ asitlerini biriktirerek yağlanmaya başlayacaktır. Alkol bağımlılığı ciddi bir ruhsal hastalık olmasının yanı sıra vücuttaki tüm organların işleyişine zarar verir. Özellikle beyinsel faaliyetlerin durmasına sebep olan alkol aşırı tüketimde bilinç kaybı yapmaktadır. Beyine oksijen gitmediği için beyin fonksiyonları yerine getirilemez.

Alkol bağımlılığı tedavisi

Alkol tedavisi bağımlılar için özel kurulmuş olan kurumlarda tedavi edilmektedir. Bunun yanı sıra dahiliye ve sinir hastalıkları uzmanı tedaviye destek sağlamaktadır. İç organların tahribatı konusunda dahiliye alanı yardımcı olmaktadır. Ruhsal sorunların ortadan kaldırılması içinse ruh ve sinir hastalıkları uzmanı tarafından tedavi altına alınır.

Yeşilay

Alkol bağımlılığı ile ilgili daha detaylı bilgiye Yeşilay’ın web sitesinde yer alan Alkon Bağımlılığı sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

özgürlük

Yorum Yap