D vitamini steroid midir?

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 12, 2019

D vitamini, uzun süredir kalsiyum ve fosfor olarak vücut seviyelerini düzenlemede ve kemiğin mineralizasyonunda önemli rol oynadığı bilinen bir steroid hormondur. Daha yakın zamanlarda, D vitamini reseptörlerinin çok çeşitli hücrelerde bulunduğu ve bu hormonun mineral metabolizmasının kontrolünün çok ötesine uzanan biyolojik etkilere sahip olduğu anlaşılmıştır. D vitamini, mineral metabolizması ve kemik büyümesinde rol oynayan bir hormon olarak bilinir. En çarpıcı etkisi, fosfat ve magnezyum iyonlarının emilimini teşvik etmesine rağmen, kalsiyumun bağırsak emilimini kolaylaştırmaktır. D vitamini yokluğunda, diyet kalsiyum hiç verimli bir şekilde emilmez. D Vitamini, kalsiyumun bağırsak lümeninden ve epitelyal hücrelerin üzerinden kana taşınmasında rol alan bir dizi proteinin ekspresyonunu uyarır. D vitamininin kemik üzerindeki sayısız etkisi kanıtlanmıştır.

Örneğin, kültürlenmiş hücreler kullanılarak yapılan araştırmalar, D vitamininin birçok hücre tipinin büyümesi ve farklılaşması üzerinde güçlü etkileri olduğunu göstermiştir. Bu bulgular D vitamininin fizyolojik etkilerinin mineral homeostazında ve kemik fonksiyonunda rol almasından çok daha geniş olduğunu göstermektedir. Bir örnek olarak, birçok bağışıklık hücresi sadece D vitamini reseptörlerini ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda aktif D vitamini sentezleme yeteneğine sahiptir ve D vitamini eksikliği, otoimmün hastalık riskinin artması ve hastalığa duyarlılığı ile ilişkilendirilmiştir. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme yol açar ve uzun kemikleri de içeren kemik deformasyonları ile sonuçlanır. Bununla beraber D vitamini vücutta kendiliğinden üretilir. Bunun için bir süre güneşte durmak yeterli olacaktır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.