1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Plastik cerrahi hangi hastalıklara bakar?

Plastik cerrahi hangi hastalıklara bakar?
+ - 0

Yüzdeki ve vücudun çeşitli bölümlerindeki bozuklukları gidermek amacıyla yapılan cerrahi müdahaleye “plastik cerrahi” denir. Plastik, Yunanca “plasticos”tan gelen bir sözcük olup “şekillendirmek”, “bir kalıba uydurmak” gibi anlamları vardır. Hemen hemen her hastanede ve pek çok sağlık kuruluşunda plastik cerrahi tedavileri uygulanır. Doğumsal ya da sonradan oluşmuş çeşitli şekil ve işlev bozuklukları ile vücut görüntüsünü etkileyen sorunları gidermeye çalışan plastik cerrahi bölümünde çok sayıda hastalık veya rahatsızlığın muayenesi yapılır.
Toplumun önemli bir kesiminin sandığının aksine Plastik Cerrahi Bölümünde ana hedef “güzelleştirmek” değildir. Elbette bu da önem teşkil etmekte ancak cerrahi müdahalenin söz konusu olduğu bu alanda hayati sayılabilecek hastalıkların tedavisiyle hastaların iyileştirilmeleri amaçlanmaktadır. Plastik cerrahi tedavisinin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Plastik Cerrahi Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Deri kanserleri, yanık izleri, deri yanıkları, doğumsal hasarlar, yarık dudak, yarık damak, meme büyütme, meme küçültme, iyileşmeyen yaralar, göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı hasarları, yağ alma, yağ verme. Kulak şekil bozuklukları, burun şekil bozuklukları, et benleri, deri aşıları, deri gençleştirme, deri kırışıklıklarını giderme (botoks), saç ekimi, karın germe, vücut şekillendirme, dolgu maddeleri uygulamaları.
Cilt yenilemesi, endoskopik alın cerrahisi gibi birçok alanda plastik cerrahi bölümünde çalışmalar yapılarak hastaların yüzlerindeki ve vücutlarındaki hem bazı bozukluklar giderilir hem de görünüş kusurları ortadan kaldırılarak psikolojik olarak onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olunur.

Botoks Nedir?

Plastik cerrahinin çalışma alanına giren pek çok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler içinde halk arasında da sıklıkla duyulan “botoks”, yüzdeki mimik kaslarının çok kullanımı sonucu ciltte oluşan çizgileri hafifletmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Botoks, “Botulinum Toksin A” adlı kas gevşetici bir ilacın kısaltmasıdır.

Yorum Yap