1. Ana Sayfa
  2. Genel

Cips neyden yapılır?

Cips neyden yapılır?
+ - 0

Sağlık açısından ne kadar yararlı olduğu tartışılan cips genel olarak patates ve tuzdan yapılır. Çok ince dilim halinde doğranan cipsler kızgın yağda kızartılır ve tuzlanır. Ancak artık günümüzde cipslere kazandırılan farklı formlar ve lezzetler nedeni çok fazla cips çeşidi vardır. Sonradan eklenen baharat çeşitleri, peynir aroması, domates ve maydanoz lezzetleri ile saymakla bitmez.

Cipsin faydaları olarak denebilecek tek şey kolay ulaşılabilen lezzetli bir atıştırmalık olduğudur. Çünkü cipsin zararları faydalarından çoktur. Zararların başında yüksek kalorili bir yiyecek olması gelmektedir. Sürekli cips yiyen birinin hızlı kilo alması kadar doğal bir durum yoktur. Dahası olarak aşırı tuzludur ve bu durum kan basıncınızın yükselmesine neden olur. Zararlı yağ içerir, obeziteye yönlendirir.

Genel olarak sağlık açısından zararları ise; kalp hastalığını tetikler, akrilamid içerek kimyasal bileşeni kansere neden olur. Olestra adlı yağ cipslerin daha az yağlı çıkmasını sağlar fakat sentetik bir yağdır. Bu yağda tokluk hissi almanıza engeldir ve mide rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Besin değeri düşüktür.

Yorum Yap