1. Ana Sayfa
  2. Genel

AKP’nin açılımı nedir?

AKP’nin açılımı nedir?
+ - 1

AKP‘nin açılımı Adalet ve Kalkınma Partisidir. AKP yerine AK Parti de kullanılmaktadır. 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuştur. Partinin resmi web sitesi www.akparti.org.tr‘dir. Parti tüzüğü, yönetmenlikleri, programı, hedefleri hakkında bilgiler bu web sitesini ziyaret ederek öğrenilebilir.

 

AKP: Adalet ve Kalkınma Partisi

14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan AKP açılımı Adalet ve Kalkınma Partisi olan Türk siyasi bir partidir. Partinin simgesi içerisinde siyah ve sarı renklerin bulunduğu ampül figürüdür.

Kurulduğu ilk tarihten itibaren katıldığı 5 genel seçimin 4’ünü birinci parti olarak tamamlamış ve iktidar olmuştur. 2001 tarihinden itibaren genel başkanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmış ve parti genel başkanlığına eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu getirilmiştir. Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde %9’a yakın oy kaybederek %40 oranında oy almıştır. Aynı yıl içerisinde Kasım ayında yapılan seçimlerde tarihinin en yüksek oyunu alarak %49.5 ile iktidar parti seçilmiştir.

Ahmet Davutoğlu’nun 24  Mayıs 2016 tarihinde istifa etmesi üzerine yapılan kongrede Binali Yıldırım genel başkanlık görevine getirilmiştir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.