1. Ana Sayfa
  2. Genel

AKUT’un açılımı nedir?

AKUT’un açılımı nedir?
+ - 3

AKUT‘un açılımı Arama Kurtarma Teşkilatı‘dır. Akut bir sivil toplum örgütüdür ve 1996’da kurulmuştur.

Misyonu doğa koşullarında meydana gelen doğal afetlerde, büyük kazalarada, kaybolmalarda yardıma ihtiyaç duyan kişilere ulaşmak, yardım etmektir. AKUT‘un amaçları hakkında detaylı bilgi resmi web sitesinden alınabilir. AKUT resmi web sitesi http://www.akut.org.tr‘dir

AKUT: Arama Kurtarma Teşkilatı

Doğal afetlerde kaybolan insanlara ulaşılması, mağara ve dağ gibi zor ulaşılan yerlerde kaza geçirenlerin kurtarılması gibi bir çok alanda etkinlik gösteren kısaltılması AKUT olan Arama Kurtarma Derneği, Türkiye üzerinde bu alanda kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşudur.

1994 yılında dağ kazası geçiren grup tarafından kurulan topluluk 1995 yılında Uludağ’da yapılan bir arama kurtarma sırasında ilk defa AKUT ismini kullanmıştır. 1999 yılında gerçekleşen Gölcük depreminde yaklaşık 150 gönüllü ile çalışan kurum   1000’in üzerinde insanın enkaz altından kurtulmasını sağlamıştır.

Türkiye üzerinde toplam 31 bölgede faaliyet gösteren AFAD, 1500’ün üzerinde gönüllüsüyle yaklaşık 2000 kişinin hayatını kurtarmıştır.

1999 senesinde Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuş bir arama kurtarma ekibi olan İNSARAG’a AKUT da üye olmuştur. 2011 yılında ise bu kurum tarafından yapılan sınavı başarıyla tamamlayarak “Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi” ünvanının sahibi olmuştur.

Bu kuruluş büyük felaketlerde devletin maddi ve manevi kaynaklarının yetersiz kalması durumunda tamamen gönüllü olarak kamu yararını göz önünde bulundurarak çalışmaktadır. Türkiye haricinde 2001 yılında Hindistan’da yaşanan, 2010 yılında Haiti’de yaşanan ve 2015 yılında Nepal’de yaşanan depremlerde aktif olarak görev almıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. küfürmü ettin tşk derken

  2. sizin sayenizde sosyalden 100 aldım çok tşk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.