1. Ana Sayfa
  2. Genel

Cezerye neyden yapılır?

Cezerye neyden yapılır?
+ - 0

Cezerye Akdeniz Bölgesinde daha çok Mersin ve Adana da yaygın olarak yapılır. İsmini ise Arapça da havuç anlamına gelen kelimeden almıştır. Cezeryenin ana malzemesi havuçtur. Herkesin severek tükettiği ana maddesi havuç olan tatlı ve atıştırmalık olarak kullanılan cezerye sağlığa da faydalı bir besindir. A ve C vitamininden zengindir.

Cezeryenin kolesterole, kalbe, cilde, göze ve yaşlanmaya karşı yararları vardır. Genellikle Mersin de yaygın tatlı çeşidi olan cezerye havuç, toz şeker, ceviz ve Hindistan cevizinden üretiliyor. Cezeryenin faydaları ise; saçları güçlendirir, gözleri kuvvetlendirir, yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirir, yorgunluğa iyi gelir, cilde parlaklık verir, Alzheimer den korur, kolesterolü düşürür. Cezerye küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği bir besindir.

Cezerye tarifi ise; 1 kg havuç, 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı dövülmüş ceviz, 1 portakal kabuğu rendesi, 1 paket vanilya, 2 paket kakaolu pötibör bisküvi, üzeri için Hindistan cevizi. Yapılışı; havuçlar rendelenip toz şekerle tencereye konur. İyice yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir. Bisküviler ezilip un haline getirilir. Önceden pişirilip soğutulan havucun üzerine ilave edilir. Vanilya, ceviz ve portakal kabuğu rendelenip eklenir. İyice yoğrulur ve isteğe göre şekillendirilir. Daha sonra Hindistan cevizine bulanır.

Yorum Yap