Tübitak’ın açılımı nedir?

Oluşturulma Tarihi: Mart 11, 2015

Tübitak’ın açılımı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumudur.

Amaçları arasında bilimsel araştırmaları desteklemek, araştırmacıları teşvik etmek vardır. 1963 yılında kurulmuştur. Resmi web sitesi http://www.tubitak.gov.tr‘dir. Tübitak‘ın resmi web sitesini ziyaret ederek kurumun amaçlarını, sağladığı destekleri ve diğer birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

 

Tübitak: rkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu

24 Temmuz 1963 yılında ülkemizin planlı ekonomiye geçişi sırasında Resmi gazetede yayınlanan 278 sayılı kanun ışığında kurulmuştur. Kurulduğu ilk tarihlerde yalnızca genç bilim insanlarına ve bilim araştırmalarına destek vermek amacıyla çalışan kurum günümüzde içerisinde bulundurduğu bir çok birim sayesinde tarım politikalarının yürütülme faaliyetlerinden, AR-GE projelerine maddi ve manevi destek olma konularını da kapsayan bir çok alanda faaliyet göstermektedir.

TÜBİTAK olarak kısaltılan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Türkiye’de başta bilim ve teknoloji olmak üzere birçok alanda teşvik ve yönlendirmeyi amaçlayan kurum Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “ilgili” kuruluşları arasında yer almaktadır.

Kurum aynı zamanda Üniversite’ye giriş sınavında ilk 5000 dereceye giren öğrencilerden fizik, biyoloji ve kimya gibi alanlardan birine yerleşenlere aylık 250 TL burs vermektedir.

TÜBİTAK Birimleri:

  • Kurumsal İletişim Müdürlüğü
  • Araştırma Destek Programları Başkanlığı
  • İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı
  • Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı
  • İdari Hizmetler Daire Başkanlığı
  • Teknoloji ve Yenilik Destek Programı Başkanlığı
  • Mali Hizmetler Daire Başkanlığı

1 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.