1. Ana Sayfa
  2. Genel

İETT’nin açılımı nedir?

İETT’nin açılımı nedir?
+ - 0

İETT’nin açılımı İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleridir. İETT’nin kuruluş yılı 1871’dir ve İETT İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne bağlıdır. İstanbul’da toplu taşıma hizmeti verir.

İETT’nin metro, otobüs hatları hakkında bilginin yanı sıra birçok bilgiyi resmi websitesi olan http://www.iett.gov.tr‘den öğrenebilirsiniz.

 

İETT: İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri

1939 yılında kurulan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri adıyla bilinen İETT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak görev yapan bir kurumdur. Adından da anlaşılacağı üzere toplu taşıma hizmeti vermektedir. Daha önce havagazı üretim ve dağıtımı faaliyet vermekte olan İETT, 1993 yılından itibaren yalnızca kent içi toplu taşıma görevini yerine getirmektedir. Özel Halk Otobüsleri, İstanbul Otobüs A.Ş.’nin yönetimi, yürütümü ve denetimden sorumludur. Ayrıca İstanbul’daki Metro ve Hafif Metro yapımının bir bölümünü üstlenmiştir. Bu kadar hizmetinin yanı sıra İETT, kullanmış olduğu otobüsleri onararak ihtiyacı olan diğer ülke ve şehirlere göndermektedir.

2016 yılında Avrupa Kalite Yönetim Vakfı tarafından Müşteriye Değer Katma kategorisinde bronz ödül İETT’ye layık görülmüştür. Bu ödül iş dünyasının en saygın ödüllerinden biridir. 2017 yılının sonlarına doğru genel müdürlük görevinde olan Arif Emecen yerine Ahmet Bağış aynı göreve getirilmiştir. Günümüzde İETT’ye ait mobil uygulamayı indirerek veya direk İETT sitesi üzerinden hizmetleri hakkında bilgi alabilir, yolculuğunuzu daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap