PTT’nin açılımı nedir?

Oluşturulma Tarihi: Mart 9, 2015

PTT’nin açılımı Posta ve Telgraf Teşkilatı‘dır. Ülkemizin posta örgütü olan PTT’nin kuruluş tarihi 23 Ekim 1840’tır. Yakın zamanda Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlıdır.

PTT: Posta ve Telgraf Teşkilatı

PTT resmi web sitesi http://www.ptt.gov.tr

Posta ve Telgraf Teşkilatı adıyla bilinen PTT Türkiye üzerinde kamu kurumlarına bağlı olarak çalışan bir posta örgütüdür. İlk posta teşkilatı Tanzimat döneminde halkın ihtiyaçlarına destek vermek amacıyla kurulmuştur. İlk posta hane ise İstanbul Camii avlusunda açılmıştır. 1913 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almış, daha sonra 1933 yılında PTT Genel Müdürlüğü olarak Bayındırlık Bakanlığı’na bağlanmıştır. 1984 yılında da Kamu İktisadi Kuruluşu Statüsünü almıştır.  Mayıs 2013’te TBMM’de kabul edilen bir yasa tasarısı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi adıyla hizmete devam etmektedir.

Devlete ait olan tüm hisseleri 6 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir.

Bu kurum 170 yılı aşan geçmişi ile Türkiye’de yer alan en köklü devlet kurumları arasında yer almaktadır. Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar, bilgisayarlar icat edilmeden önce kullanılan ankesörlü telefon, mektup ve telgraflar PTT’nin simgesi haline gelmiştir.

PTT günümüzde birçok farklı alanda hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerden bazıları mobil telefon, bankacılık, kargo ve tahsilat hizmetleridir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.