1. Ana Sayfa
  2. Genel

WC’nin açılımı nedir?

WC’nin açılımı nedir?
+ - 0

Umumi tuvaletlerin tabelalarında WC kelimesi kullanılmaktadır. Bu İngilizce kelimenin açılımı Water Closet‘tır. Türkçe bire bir çevirisi Su Dolabıdır. Tuvalet kelimesinin ayakyolu, hela, abdesthane gibi eş anlamlıları mevcuttur.

WC: Water Closet

Günlük hayatımızda hemen hemen yerde karşımıza çıkan WC kelimenin İngilizce açılımı Water-Closet ‘dir. Türkçe karşılığı su-dolap anlamına gelse de İngiliz halkında su-klozet anlamını taşımaktadır. Günümüzde her ülkede tuvalet simgesi olarak WC harfleri kullanılmaktadır. Diğer bir deyişle uluslararası tuvalet simgesi haline gelmiştir.

Türkiye’de ise daha çok tuvalet ve hela kelimeleri kullanılmaktadır. Tuvalet, insan boşaltım sisteminin işlevi sonrası oluşan dışkı ve idrarın boşaltılması için tasarlanan düzeneklerin yer aldığı kapalı mekanlara verilen addır.

Günümüzde 3 çeşit tuvalet vardır:

  1. Alaturka Tuvalet: Bir hela taşı üzerine çömelerek kullanılan tuvalettir. Temizlenmek için taharet musluğu kullanılır. Bu tuvalet tipinde, tuvalet ile vücut teması olmadığından vücuda dışkı sıçrama oranı daha düşüktür ve oldukça hijyeniktir. Sağlık açısından da klozetten daha avantajlıdır.
  2. Alafranga Tuvalet: Batılı ülkelerde yaygın olan, klozete oturularak ihtiyaç giderilen tuvalet çeşididir. Bu tuvalet tipi özellikle hastalık sırasında, kilolu insanlar, yaşlılık evresindekiler, ameliyat sonrası hastalar tarafından daha çok kullanılmaktadır.
  3. Pisuvar: Yalnızca erkekler tarafından idrar boşaltma amaçlı kullanılan tuvalet çeşididir. Kadınlar için de aparat yardımı ile bu tuvalet çeşidini kullanmak mümkündür fakat yaygın değildir.

Yorum Yap