1. Ana Sayfa
  2. Genel

AŞTİ’nin açılımı nedir?

AŞTİ’nin açılımı nedir?
+ - 0

AŞTİ‘nin açılımı Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletmesidir. Web sitesi: http://www.asti.com.tr

AŞTİ: Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletmesi

 

Harita üzerindeki konumu

Türkiye’nin en büyük otobüs terminali olan AŞTİ’nin açılımı Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’dir. 1995 yılında hizmete giren terminalde günlük olarak birçok otobüs seferi düzenlenmektedir. 1 Ocak 1997 yapılan bir ihale ile işletmeciliği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak Bugsaş Genel Müdürlüğüne verilmiştir.

Ankara’nın belirli duraklarında yolcu taşımacılığı yapan Ankaray’ın da AŞTİ’ye tüp şeklinde geçiş bağlantısı mevcuttur. Bu şekilde terminale gelecek ya da gidecek olan yolcular Ankara’nın çeşitli bölgelerine kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir.

Terminal toplamda iki katlı bir yapıya sahiptir. Gelen ve giden otobüsler ayrı katta yolcu indirip bindirdiğinden olası bir kargaşa bu şekilde önlenmiştir. Bu terminalden mesai günlerinde yararlanan kişi sayısı yaklaşık olarak 150.000 kişidir. Bayram ve resmi tatil günlerinde ise bu sayı 500.000 kişiye ulaşmaktadır.

Başka illerden gelen yolcular için otobüs firmaları tarafından ücretsiz olarak hizmet veren semt servisleri bulunmaktadır. Bu servisler ile Ankara’nın farklı ilçelerine kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Ankara’nın Beştepe bölgesinde bulunan terminale her bölgeden otobüs, dolmuş ve raylı sistemler ile günün her saati ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap