1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kuyruk sokumu ağrısına hangi bölüm bakar?

Kuyruk sokumu ağrısına hangi bölüm bakar?
+ - 0

Poçik kemiği olarak da bilinen kuyruk sokumu, bazı durumlarda sancılı ve ağrılı sorunlar oluşturabilir. Kuyruk sokumu ağrısı, en çok kıl dönmesi ve bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkar. Pilonidal sinüs olarak da bilinen kıl dönmesi iltihaplı olmadığı zaman ağrı oluşturmaz fakat ağrı varsa muhtemelen iltihap veya apseli olabilir. Ayrıca kuyruk sokumu ağrısı bacağa vurur mu sorusu da sıklıkla sorulan bir sorudur. Bilinmesi gerekir ki kuyruk sokumu ağrısı, travma, bel fıtığı, çarpma veya ezilmeden kaynaklıysa bacaklara vurabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk sokumu ağrısının en sık nedeni uzun süreli oturmak olsa da farklı durumlar da bu sorunu tetikleyebilir. Bu nedenler;

  • Hamilelik: Hamileliğin son dönemlerinde anne adayının tüm vücudu ve hormonları doğuma hazır hale gelir. Doğum için salgı aktivitesinde bulunan bazı hormonlar, eklemlerin ve kemiklerin çok daha esnek olmasına yol açar. Hamilelikte kuyruk sokumunda ağrı, genellikle fazla kilodan ve bebeğin kalça kaslarına baskı yapmasından sonra başlar. Erkek bebek genellikle abdominal bölgede sol tarafa baskı yaparken kız bebek ise sağ tarafa baskı yapar Bundan dolayı hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı cinsiyet türüne göre çeşitli farklılıklar gösterebilir.
  • Oturma: Sert bir alanda uzun süreli oturma, bisiklet sürme ve daimi olarak araba kullanmak kuyruk sokumuna ciddi zararlar verebilir. Özellikle iş hayatındaki uzun süreli oturmalar kuyruk sokumu batması ve akabinde ağrı oluşturabilir.
  • Travmalar: Kalça kemiğindeki herhangi bir travma, düşme veya çarpmalar ağrı oluşturabilir.
  • Psikolojik sorunlar; Kuyruk sokumunda ağrı ve batma, yoğun stres ve psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir.
  • Tümör: Anüs bölgesinde oluşan bazı tümörler, kuyruk kemiğine ciddi bir baskı yapabilir ve bu alanda ağrılar oluşabilir.
  • Fazla kilo: Özellikle obezite sorunu olan kişilerde kuyruk sokumunda ağrı oluşması ihtimali oldukça fazladır. Çünkü fazla kilo kemiklere ani baskılar yapabilir. Kemiklerde oluşan bu fazla yük, anüs kemiğine de baskı yapıp ağrılara yol açar.
  • Yaş ilerlemesi: Yaş ilerlemesi ile beraber kemiklerde yıpranmalar ve hassasiyet oluşabilir. Bu da,  kuyruk sokumunda batma ve akabinde ağrıya neden olur.
  • Kıl dönmesi: Bu durum kuyruk sokumunda ciddi ağrılara yol açabilir. Bu durum ayrıca kuyruk sokumunda şişlik oluşturacaktır.
  • Bel fıtığı: Bu sorunu olan kişilerin, kuyruk sokumunda ağrı olması son derece olağandır.

kuyruk sokumu ağrısı tedavisi hangi bölüm bakar

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Doktor Bakar?

Kuyruk sokumunda oluşan ağrı çok şiddetliyse öncelikle bir proktoloji uzmanına, şayet proktoloji uzmanı yoksa genel cerrahi uzmanına gidilmesi gerekir. Seyrek olarak görülen travma, çarpma, düşme gibi kuyruk sokumu kemiği ağrısı varsa da bu sorunun değerlendirilmesi için ortopedi uzmanına görünmek gerekir.

Yorum Yap