Bisküvi neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2019

Tatlı bir atıştırmalık olan bisküvi yapmak için un, şeker, su, yağ, kabartıcı maddeler, yumurta ve vanilya gibi koku, aroma veren ürünler katılır. Bisküvi tuzlu yapılıyor ise şeker yerine tuz ve tuzlu tatlandırıcılar eklenmektedir. Tüm bunlar gerekli ölçülerde yoğrulduktan sonra hamur haline getirilerek bisküvi kalıpları ile şekillendirilir ve 30 – 150 m uzunluğunda olan fırınlarda pişirilir. Sonra kuru hava ile soğutma fırınlarında 2. pişirme denilen içlem yapılarak paketleye gönderilmektedir.

Bisküvinin faydaları var dense pek doğru söylenmiş olmaz. Çünkü bisküvinin faydasından çok zararı vardır. Raf ömrünü uzatmak ve kolay şekil vermek için kullanılan kimyasallarda bisküvi hamuruna eklenir. Bu kimyasallar insan sağlığı için olumlu sonuçlar vermez. Sağlıklı bireylerin günlük şeker ve tuz alım oranlarının bisküvilerde fazla olması da kişiyi obeziteye yönlendirip sağlık sorunlarının tetiklenmesine sebebiyet vermektedir.

Bu tür gıdaların fazla tüketimi zaman için artan kilo alışlarına, kullanılan kimyasallar kansere, renklendiriciler ise hipertroidism’e neden oluyor. Tabi bu tüm bisküviler için söylenemez. Bu sebeple alınan bisküvilerin üzeri mutlaka okunmalı ve bilinçli alışveriş yapılmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.