1. Ana Sayfa
  2. Genel

Rakı neyden yapılır?

Rakı neyden yapılır?
+ - 0

Türk toplumun genel alkollü içeceği olan rakı anason ve suma tohumlarından yapılmaktadır. Anason maydanozgiller ailesindendir. Boyu 50-60 cm uzunluğunda olan bir yılda yetişen bitki çeşididir. Suma ise yaş ve ya kuru üzümden damıtılma yöntemi ile elde edilen, içinde en az %94,50 oranında alkol bulunan hammadde ürünüdür. Rakıda suma kullanılmasının amacı ise üzümdeki şeker, aroma ve kokudan yararlanmaktır.

Suma yapılırken yaş ve ya kuru üzümün ilk önce şırası (suyu) çıkartılır. Suyu çıkartılan üzümler kazanlarda 2-3 kez kaynatılarak suyu buharlaştırılır. Pastörize esilen şıraya katılan maya ile alkolleştirilen şıra damıtılarak suma elde edilir. Bir kenarda biriktirilen sumanın içine anason tohumu atılır ve yeniden damıtılma işlemi yapılır. Bu aşamalarda yoğun olan yerlere su ilave edilerek olgunlaştırma işlemi yapılır. Son aşama tamamlanınca rakı en az 1 ay dinlendirilir ve sonra şişelere alınır. Rakı üretimi bu aşama ile tamamlanır.

Anason ve sumanın ayrı ayrı faydaları vardır. Ancak rakının faydası olarak en çok bilinen kan dolaşımını rahatlatır ve damarların açılmasını sağlar. Tansiyonu dengeler. Sinirleri yatıştırır. Migreni azaltır. Uykusuzluğa, ishale ve kusmaya iyi gelir.

Yorum Yap