1. Ana Sayfa
  2. Genel

BMW’nin açılımı nedir?

BMW’nin açılımı nedir?
+ - 0

BMW‘nin açılımı Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft‘dır. Otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi olan BMW 7 Mart 1916’da kurulmuştur.Web sitesi: bmwgroup.com

BMW: Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft

Almanca açılımı Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft ve kısaltması BMW olan bu markanın, Türkçe manası Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketidir. Bu şirket 1913 yılında, Almanya’nın Münih şehrinde kurulmuştur. Arabaların yanı sıra motosiklet, motor ve bisiklet üretimi de yapmaktadır. Şirketin ilk zamanlarında uçak üretimi yapan BMW, zaman içerisinde otomobil üretimi yapmaya başlamıştır. Şirketin kullandığı resmi dil ve sloganı İngilizcedir. Sloganı “Gerçek Sürüş Keyfi” manasına gelir. Bu iddialı sloganı ile ürünlerine olan güven ve kaliteyi temsil etmektedir. BMW amblemi mavi ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Beyaz olan kısım uçak pervanesini, mavi kısım ise gökyüzünü sembolize etmektedir. Bu amblemi sebebi ilk uçak üretimini yapan şirket olmasıdır.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, 1945 yılında fabrika müttefik kuvvetler tarafından kullanılmaz hale getirilmiştir. Bu sebepten dolayı bir süreliğine ve bahçe malzemeleri üretilmiştir. 1950 yılında fabrikanın işleyişi düzeltilmiş ve tekrar otomobil üretimine başlanılmıştır. BMW 1960 yılında çıkardığı sedan ve spor serileri ile altın çağına geçmiştir. BMW o günden bugüne, araç kalitesi, sürüş keyfi, lüks tasarımı ve başarılı işçileri ile en iyi otomobil firmalarından biri olarak çalışmasına devam etmektedir.

Yorum Yap