1. Ana Sayfa
  2. Genel

Mum neyden yapılır?

Mum neyden yapılır?
+ - 0

Parafin mumun ana maddesi olarak kullanılır. Eğer parafin kullanılacaksa stearin de eklenmelidir. Parafin yerine bal mumu da kullanılabilir. Mum yapmak için fitil de denen ipe de ihtiyaç vardır. Mumun içinde bulunan maddelerin başlıcaları; jel parafin, soya veya ayçiçek parafini, bal mumu stearik asit, mum fitili, mum esansı, mum boyası. Satın aldığımız mumlar parafin ile yapılan mumlardır.

Mum sakin bir ateş olarak yanmalıdır, bu şekilde olmaz hareket eder ses çıkarırsa içinde nem vardır demektir. Fitil nemden arındırılmazsa veya ip düzeni bozuksa tekdüze yanması gereken mum sesli ve hareketli halde yanar.

Evlerde de dekorasyon, rahat edip kendimizi daha mutlu hissetmemiz için önemli olduğu için mumlar dekorasyon konusunda da oldukça fazla kullanılan eşyalardır. Yeri geldiğinde yakılıp sakin ve ferahlatan bir görüntü verir yeri geldiğinde de içinde bulunan aromatik kokularla hem ortamı değiştirir hem de rahatlatır.

En çok yakıştığı yerlerden birisi de dekoratif raflardır. Buralarda farklı şekillere sahip mumlar kullanıldığı zaman ortamı daha da güzel gösterir. Bunun dışında sofralarda da ayrı bir yere sahip olan mumlar şık akşam masalarının vazgeçilmezlerindendir.

Yorum Yap