Veganlar deniz ürünleri yer mi?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 15, 2019

Hayatlarından hayvansal ürünlerin tamamını uzaklaştıran ve sadece bitki, meyve ve sebzelerden beslenenlere vegan denilmektedir. Veganları vejetaryenlerden ayıran detay veganlar hiç hayvansal ürün yememeleridir. Vejetaryenler kendi aralarında bile yemediklerine göre gruplara ayrılmaktadır. Kimi vejetaryen et ile birlikte süt ürinlerini yemezken kimisi de yumurta yemez. Bazıları da sadece et yemez ama diğer ürünleri tüketir. Yani vejetaryenlikte esneklik varken veganlarda bu kural kesin ve katıdır.

Veganlar et ürünlerinin hiç birini yemezler. Bu ürünler tavuk, balık, kırmızı et ve deniz ürünlerini kapsamaktadır. Her ne kadar deniz ürünleri böcek ama dense de sonuçta hayvan sınıfına girdiği için veganlar deniz ürünü yemez.

Sadece hayvansal yiyecekleri yemekten kendini uzaklaştırmak ile vegan olunmuyor. Hayvanlardan elde edilen ipek kıyafetler, yün kumaştan tasarlanan elbiseler ve deriden yapılan eşyaları da kullanmamak gerekiyor. Hayvanların çalıştırılarak yaptıkları besinleri tüketmemek, yük taşımacılığı ve ya araba çekme ile yapılan seyahatlerin tamamı da yasaktır. Vegan olmayı seçen kişiler kendilerini bu tarzda yaşamaya adamıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.